لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

سوریه می گوید ۵۱ درصد رای دهندگان در انتخابات شرکت کردند


خشونت در سوریه: شکافهای فرقه ای آشکار می شوند
خشونت در سوریه: شکافهای فرقه ای آشکار می شوند
سوریه می گوید در انتخابات پارلمانی هفتم می بیش از نیمی از رای دهندگان واجد صلاحیت شرکت کرده اند. گروههای اپوزیسیون انتخابات را تحریم کردند و گفتند انتخابات در حالی که دولت به سرکوب مرگبار ناراضیان ادامه می دهد اعتباری ندارد.

رییس کمیته انتخابات سوریه روز سه شنبه گفت میزان رای دهندگان به ۵۱ درصد رسید که برابر با ۵ میلیون نفر بود. ناظران مستقل در انتخابات حضور نداشتند و فعالان اپوزیسیون گفتند شمار رای دهندگان در شهرها و روستاهایی که در آنها نیروهای امنیتی قیام ۱۴ ماهه را سرکوب کرده اند اندک بود.

در این میان، فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند روز سه شنبه در خشونتهای مرتبط با قیام دست کم ۷ تن کشته شدند. به گفته آنها، در انفجاری ۴ تن در شهر ساحلی بانیاس کشته شدند، در حالی که نبرد بین نیروهای دولتی و شورشیان در شهر دیر الزور ۳ کشته برجا گذاشت. خبرگزاری سانا تروریستهای مسلح را مسئول انفجار در بانیاس دانست.

علیرغم خشونت، سرپرست هیات ناظر سازمان ملل متحد در سوریه گفت تیم او همچنان «تأثیر آرام کننده ای» در وضع مناطقی که در آنجا مستقر شده است دارد.

رابرت موود، ژنرال نروژی سرپرست هیات ناظران ملل متحد گفت شمار اعضای هیات با ورود پرسنل نظامی از چین، اندونزی، ایتالیا و پاراگوئه، به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش یافته است. او همچنین گفت از همکاری تمام طرفها با هیات سازمان ملل متحد تحت تاثیر قرار گرفته است.

اما گروه پزشکان بدون مرز گفت تیمی از پزشکان خارجی که از ماموریتی پنهانی به سوریه باز گشته است گزارش داد بر شمار مجروحین افزوده می شود، و پزشکانی که آنها را درمان می کنند با خطر حمله یا دستگیری روبرو هستند.

پزشکان بدون مرز از تمام طرفهای مناقشه خواسته اند به کارکنان و تاسیسات پزشکی و به مجروحین احترام بگذارند.
XS
SM
MD
LG