لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

راه کمک به مردم سوريه برای مقابله با بشار اسد چيست؟


راه کمک به مردم سوريه برای مقابله با بشار اسد چيست؟
راه کمک به مردم سوريه برای مقابله با بشار اسد چيست؟

دولت آمريکا با افزايش فشارها بر بشار اسد، رهبر سوريه، خواهان کناره گيری وی از قدرت و پايان دادن به سرکوب مخالفان شد.

اندرو تيبلر، تحليلگر سياسی خاورميانه در موسسه پژوهشی خاورنزديک در واشنگتن، معتقد است اعمال تحريم ها در حوزه انرژی عليه سوريه راه حلی کليدی برای مقابله با این مشکل است. صدور نفت از سوريه بين يک سوم تا يک چهارم درآمد آن کشور را تشکيل می دهد؛ با وجود آنکه برخلاف عراق، درآمد دولت سوريه در اين مورد کمتر است اما اعمال تحريم رژيم سوريه را فلج می کند و سبب می شود که ذخيره های ارزی اش را مصرف کند يا برای وام گرفتن به سرمايه داران، متوسل گردد. با اين وجود موجب نابودی جامعه نخواهد شد.

آقای تيبلر می گويد فشار بين المللی موثر است همچنان که در مورد خروج نيروهای سوريه از لبنان در سال ۲۰۰۵ موثر بود.

برخی تحليلگران خواهان اعمال فشار از سوی ايالات متحده بر نخبگان و کسانی هستند که بخشی از حکومت سوريه نيستند.

اوساما منجد که عضو تبعيدی مخالف سوری است و اکنون مدير مرکز پژوهش و ارتباطات استراتژيک در لندن است می گويد پيام سومی بايد بيان شود و عرصه تجارت به نخبگان و خواص سنی مذهب انتقال يابد. موقعيت تجارت فوق العاده ای پس از آنکه بشار اسد و دولت وی کنار بروند در سوريه فراهم خواهد شد. به آنان بايد گفت که در توسعه اقتصادی سوريه پس از اسد نقش داشته باشيد! اگر ارتباط خود را با رژيم قطع کنند آينده ای در سوريه خواهند داشت.

خانواده اسد به يک اقليت مذهبی سوريه به نام علوی ها تعلق دارد.

رضوان زياده، مدير مرکزمطالعات حقوق بشر دمشق، می گويد: اينکه پرزيدنت اوباما مشخصا از بشار اسد بخواهد از قدرت کناره گيری کند، بسيار اهميت دارد. شيندن چنين خواستی که از سوی رييس جمهوری آمريکا مطرح شود کشورهای عربی و اروپايی بيشتری را تشويق به همين کار می کند و به همين دليل است که اين نوع فشار بين المللی لازم است. اين حرکت سبب می شود شمار بيشتری از افسران ارتش به ويژه شمار بيشتری از افسران با سابقه به مخالفان بپيوندند.

تئودور کتوف، سفير پيشين آمريکا در سوريه، با نظر کارشناسان ديگر موافق نيست و می گويد: مطمئنم بشار، حسنی مبارک، رييس جمهوری برکنار شده مصر و متحد پيشين ايالات متحده، را روی تخت بيمارستان در قفسی در دادگاه، ديده است. اطمينان دارم که اگر خواست او برای باقی ماندن بر سرقدرت به تشويق نياز داشت، آن صحنه به وی کمک کرد. آقای کتوف می گويد هيچ فرمول جادويی برای فروپاشی دولت اسد وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG