لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

سوريه، تونس و اتحاديه عرب


سوريه، تونس و اتحاديه عرب
سوريه، تونس و اتحاديه عرب

روز جمعه هزاران نفر از مردم سوريه به هواداری از يک گروه شورشی مسلح به خيابانها ريختند.

در همين حال نبيل العربی، رييس اتحاديه عرب، هشدار داد که وضعيت سوريه ممکن است به جنگ داخلی بيانجامد.

نبيل العربی اين نظر را در مصاحبه ای با خبرگزاری اسوشيتد پرس و يکی از کانالهای تلويزيونی مصر، عنوان کرد.

معترضان ضددولتی حمايت خود را از «ارتش سوريه آزاد» که عمدتاً از سربازان فراری تشکيل شده است، اعلام کرده اند.

سازمان ناظر بر حقوق بشر سوريه می گويد، روز شنبه نزديک به ۲۰ هزار نفر در شهر اريحا، در ايالت ادليب، اجتماع کردند، اما با شليک نيروهای امنيتی روبرو شدند که در نتيجه يک تن کشته شد.

فيلمی که روز جمعه از يک ويديوی آماتور پخش شد تانکی را نشان داد که در آتش می سوخت و خبرگزاريها گفتند که سربازن ارتش سوريه آزاد آنرا به آتش کشيدند.

در همين حال وزير امور خارجه تونس، نخستين کشور پيشگام در جنبش بهار عرب، برای شرکت در کنفرانس سازمان ملل متحد در لبنان، وارد بيروت شد. اين کنفرانس برای بررسی آينده جهان عرب برگزار می شود.

رفيق عبدالسلام، وزير امور خارجه تونس، روز يکشنبه در بدو ورود به لبنان برای شرکت در کنفرانس سازمان ملل متحد، ابراز اميدواری کرد که سوريه با کمک اتحاديه عرب بزودی بتواند بر بحران سياسی خود، فائق آيد.

رفيق عبدالسلام گفت: ما اميدواريم سوريها بنشينند، در زير چتر اتحاديه عرب و با حضور دبير کل اتحاديه، اختلافاتشان را با کشور های عرب ديگر، در ميان بگذارند.

آقای عبدالسلام بدون رد پيشنهاد امير قطر در راستای اعزام نيرو به سوريه برای جلوگيری از سرکوب بيشتر مخالفان دولت گفت: احتمال همه چيز وجود دارد.

روز شنبه گذشته از طرف شيخ حمد بن خليفه آل ثانی، امير قطر، نقل قول شد که کشورهای عربی برای جلوگيری از سرکوب خونين مردم بايد به سوريه، نيرو اعزام کنند.

وی گفت: اما به نظر من، ما بايد با کمک جهان عرب، بويژه کشورهای همسايه سوريه راه حلی برای آن کشور پيدا کنيم.

امير نشين غنی و متنفذ قطر که زمانی از متحدان نزديک سوريه تلقی می شد، اکنون به خاطر اقدامات سرکوبگرانه رژيم اسد، به منتقد جدی او تبديل شده است.

وزير امور خارجه تونس در مورد کشور خود، که تنها يک روز از سالگرد انقلاب آن می گذرد، گفت: تونس اکنون به کشوری با ثبات، و پويا تبديل شده، چشم انداز آن روشن است و آينده اش بهتر از گذشته خواهد بود.

در عين حال معترضان سوری می گويند، وجود ناظران اتحاديه عرب در سوريه تأثيری بر وضعيت کشور نداشته است.

نوارهای ويديويی مردم سوريه نشان می دهد، مردم روز يکشنبه به طرفداری از انور مالک، يکی از ناظران اتحاديه عرب شعار می دادند؛ وی چندی پيش اعلام کرد اتحاديه عرب نمی تواند جلوی سرکوبهای خشونت آميز رژيم اسد را بگيرد و از مأموريت خود در سوريه، استعفا داد.

XS
SM
MD
LG