لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد


بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد
بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

همزمان با درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای پایان خشونت ها در سوریه، بشار اسد رییس جمهوری سوریه فرمان عفو عمومی صادر کرده است.

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، گزارش داد که بنا به فرمان بشار اسد همه افراد درگیر در ناآرامی های ده ماه اخیر در این کشور مشمول عفو هستند از جمله؛ کسانی که در تظاهرات مسالمت آمیز حضور داشته اند، کسانی که بدون مجوز سلاح حمل می کرده اند و کسانی که تا پیش از پایان ماه ژانویه سلاح های شان را به مقامات سوریه تحویل دهند.

فرمان عفو عمومی بشار اسد همچنین همه نظامیان جداشده از ارتش را در برخواهد گرفت به شرط آنکه این نیروهای نظامی تا پایان ماه ژانویه به محل خدمت پیشین خود بازگردند. هنوز مشخص نیست که این فرمان عفو عمومی شامل حال چه تعداد زندانی می شود.

از زمان آغاز اعتراض ها علیه حکومت بشار اسد در سوریه، فروردین ۱۳۹۰، به گزارش خبرگزاری سانا تاکنون نزدیک به چهار هزار زندانی به دستور رهبر این کشور آزاد شده اند.
به گفته گروه های مخالف نظام در سوریه همچنان هزاران نفر در زندان ها و بازداشتگاه های موقت نگهداری می شوند.

اقدام بشار اسد در صدور فرمان عفو عمومی پس از آن است که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از او خواست تا به کشتار مردم خاتمه دهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در کنفرانسی با موضوع دموکراسی در جهان عرب که در بیروت برگزار می شد گفت عصر «حکمرانی های یک نفره و سلسله های خانوادگی» در خاورمیانه به پایان رسیده است.
دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنانش یادآوری کرد که از ابتدای شکل گیری انقلاب های سال گذشته در تونس و مصر و سایر نقاط خاورمیانه، از رهبران منطقه تقاضا کرده که به خواسته شهروندان شان توجه کنند.

بان کی مون گفت: «برخی رهبران به این تقاضا توجه کردند و نفع بردند، و برخی دیگر نه. امروز بار دیگر از بشار اسد می خواهم که به خشونت ها و کشتن مردم خود پایان بدهد. راه سرکوب، بن بست است و درس های سال گذشته مشخص و واضح است».

از زمان آغاز درگیری ها در سوریه به گزارش سازمان ملل متحد بیش از پنج هزار تن کشته شده اند و حکومت بشار اسد عامل اصلی نا آرامی ها را گروه های تبهکار مسلح و تروریست می داند، و نه تظاهرکنندگانی که خواهان پایان چهار دهه حکومت خاندان اسد هستند.

اتحادیه عرب که از سه ماه قبل در مذاکره با حکومت بشار اسد تلاش هایی را برای کاستن از میزان خشونت ها در سوریه آغاز کرده بود در روزهای پایانی سال ۲۰۱۱ موفق شد ناظرانی را به این کشور اعزام کند. اما حضور ناظران این اتحادیه در سوریه نه تنها از حجم خشونت ها نکاست بلکه به گزارش سازمان ملل متحد در سه هفته اخیر ، همزمان با حضور این ناظران، بیش از ۴۰۰ نفر دیگر کشته شده اند.

امیر قطر، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، که کشورش در ماه های اخیر نقش پررنگی در تصمیم گیری های اتحادیه عرب داشته روز شنبه (۱۴ ژانویه) خواستار اعزام نیروهای نظامی این اتحادیه به سوریه شد تا از ادامه خونریزی ها جلوگیری کنند.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب قرار است روز یکشنبه آینده تشکیل جلسه دهد تا گزارش ناظران این اتحادیه درباره اوضاع جاری درسوریه را بازبینی کند.

XS
SM
MD
LG