لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۶

اتحاديه عرب عضويت سوريه را در اين سازمان ابقا کرد


اتحاديه عرب عضويت سوريه را در اين سازمان ابقا کرد
اتحاديه عرب عضويت سوريه را در اين سازمان ابقا کرد

وزيران خارجه اتحاديه عرب روز يکشنبه وارد قاهره شدند تا در يک نشست اضطراری تعليق عضويت سوريه از اتحاديه را مورد گفتگو قرار دهند ولی در پايان نشست عضويت آن کشور همچنان ابقا شد. اين در حالی است که بشار اسد رييس جمهوری سوريه سرکوب خشونت بار عليه مخالفان خود را تشديد کرده است.

بشار اسد بر سرکوب نظامی مخالفان خود که خواستار استعفای وی هستند شدت بخشيده است و به گفته سازمان ملل متحد از زمان آغاز اعتراض های ضددولتی در اوايل سال جاری تاکنون ٣٠٠٠ نفر کشته شده اند.

در حالی که بشار اسد خيزش مردمی را با تانک و مسلسل پاسخ می دهد و برغم بحران انسانی و سياسی در سوريه، کشورهای عرب، ماه ها ساکت و بدون واکنش بودند.

اما اکنون که خطر جنگ داخلی سوريه را تهديد می کند و می تواند کشورهای همسايه را دچار بی ثباتی کند نگرانی اتحاديه عرب برانگيخته شده است و کشورهای عربی خواستار پايان گيری خونريزی و اصلاحات سياسی در سوريه شده اند. ولی اين کشورها برای رسيدن به اين اهداف متفق القول نيستند.

شورای همکاری خليج فارس خواستار اين نشست اضطراری شد تا شرايط انسانی سوريه را مورد بررسی و گفتگو قرار دهد و به گفته آن شورا به خونريزی و اين ماشين خشونت پايان دهند.

بيش از صد گروه مدنی از اتحاديه عرب خواسته اند از شهروندان سوريه، در مقابل دولت آن کشور، محافظت کند. اين گروه ها دولت سوريه را به ايجاد تنش فرقه ای و دامن زدن به جنگ داخلی متهم می کنند.

عربستان سعودی و برخی از کشورهای حاشيه خليج فارس در اعتراض به سرکوب مرگبار دولت بشار اسد سفيران خود را از دمشق فراخوانده اند.

XS
SM
MD
LG