لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

دولت‌های آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در هشتمین سالگرد جنگ سوریه بیانیه مشترک دادند


دولت های آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی که در هشتمین سالگرد جنگ داخلی سوریه منتشر کردند می‌گویند راه حل نظامی که دولت بشار اسد در پی آن است، به صلح در سوریه منجر نمی شود. این بیانیه می گوید «رژیم سوریه» با پشتیبانی روسیه و ایران در پی رسیدن به چنین راه حلی برای جنگ سوریه است.

این دولت‌ها در بخشی از بیانیه خود گفته‌اند تنها راه پایان دادن به خشونت و سختی‌های اقتصادی و دستیابی به یک چاره پایدار برای درگیری یک «راه حلی سیاسی است که از طریق مذاکره» حاصل شده باشد.

این بیانیه می گوید واکنش خشونت بار دولت بشار اسد منجر به پدیدآمدن بزرگترین بحران انسانی از زمان جنگ جهانی دوم شده است و بیش از ۴۰۰هزار زن، مرد، و کودک در این جنگ کشته شده اند، ده ها هزار نفر در زندان های دولت اسد زندانی، شکنجه و کشته شده اند و بسیاری از خانواده ها هیچ خبری از عزیزانشان ندارند. حدود ۱۳ میلیون نفر از سوری ها نیاز به کمک های انسانی دارند و بیش از ۱۱ میلیون نفر نیز که نیمی از جمعیت پیش از جنگ سوریه را شامل می شوند، مجبور به ترک خانه هایشان شده اند. این بیانیه همچنین به افزایش حملات اخیر به ادلب اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG