لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

فعالان سوری: شهر تل ابیض از کنترل داعش خارج شد


فعالان سوری: شهر تل ابیض از کنترل داعش خارج شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

نیروهای کردی و شورشیان سوریه کنترل شهر تل ابیض، در شمال سوریه را بدست گرفتند.

سخنگوی يگان های مدافع خلق کردستان سوريه، روز سه شنبه اعلام کرد شهر سوری تل ابيض، شريان حياتی گروه «دولت اسلامی» (داعش) نزديک مرز ترکيه پس از چند روز درگيری سرانجام از دست داعش خارج شده و در حال حاضر در کنترل کامل نيروهای کردی و ائتلاف بين المللی ضد داعش قرار دارد.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، اعلام کرد پیکارجویان داعش به روستاهای اطراف تل ابیض گریخته اند و مین های بسیاری در اطراف شهر کار گذاشته شده است.

رسانه های کردی روز سه شنبه بخش عمده برنامه های خود را به خبر پيروزی نیروهای کردی و ائتلاف در تصرف شهر تل ابيض در استان رق سوريه و خارج کردن آن از کنترل داعش اختصاص داده اند.

محسن میلانی مدیر مرکز مطالعات دیپلماسی و استراتژدی دانشگاه فلوریدا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

تل ابیض، در شمال سوریه، برای این منطقه از اهميت فوق العاده زيادی برخوردار است. با خارج شدن این شهر از کنترل داعش، مسیر انتقال تدارکات به این گروه از مرز ترکیه به شهر رقه، مرکز اصلی داعش در ۱۰۰ کیلومتری جنوب تل ابیض، قطع شده است.

پیکارجویان داعش از این مسیر برای قاچاق سلاح و نیرو به سوریه و فروش نفت در بازار سیاه استفاده می کردند.

گفته می شود در حال حاضر با آزاد شدن تل ابيض گروه های زيادی از مردم دو شهر کوبانی و ابن عمر پس از دو سال موفق به ديدار دوستان و اقوام خود شده اند.

بافت شهر از سه قوم عرب، ترکمن ها و کردها تشکيل شده است. درگیری ها در شمال سوریه باعث شده بود هزاران نفر از غیرنظامیان سوریه به ترکیه پناه ببرند.

دولت ترکیه گروه های کردی شمال سوریه را به پاکسازی قومی متهم کرده است.

روز دوشنبه نیز ۱۵ گروه شورشی سوریه نیروهای کردی را متهم کردند عمدا هزاران عرب و ترکمن را از تل ابیض و استان عمدتا کردنشین حسکه بیرون رانده اند.

آنها در بیانیه ای نیروهای کردی را متهم به «پاکسازی قومی» کردند. اما يگان های مدافع خلق کردستان سوريه این اتهام را رد کردند.

XS
SM
MD
LG