لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

شرایط شهر راس العین در سوریه


کنترل شهر راس العین سوریه، در طول جنگ داخلی این کشور در دست نیروهای مخالف جابجا شده است. در حال حاضر شهر به دست کردهای سوریه اداره می شود و این در حالی است که پیکارجویان داعش در حاشیه شهر سنگر گرفته اند.

به گزارش زنا عامر، خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا، نیروهای کردی تا امروز راس العین را به شکل معجزه آسایی حفط کرده اند. پیکارجویان داعش، شهر را از دو سو تحت محاصره دارند و آنها تنها از گذرگاه جنوبی شهر آذوقه و سلاح مورد نیاز خود را تامین می کنند.

«یگان های مدافع خلق» یا سرکانی ها باوجود داعش توانسته اند منطقه خودمختار کردستان را حفظ و اداره کنند. پرور یکی از زنان پیشمرگه کرد و فرمانده نظامی می گوید: «ما در سراسر کردستان جنگیده ایم. ما فقط در سرکانی نمی جنگیم. نبرد ما از تل کوچر در شمال شرق تا عفرین در شمال غرب گسترده است. ما تلاش می کنیم که پیشروی داعش را محدود کنیم تا مردم بتوانند زندگی کنند.»

پرور می گوید خواهان گسترش حملات نظامی آمریکا علیه تمام مواضع داعش است: «ما از جامعه بین المللی می خواهیم تا به کمک ما در مناطق کرد نشین بیایند.»

رأس العین، یکی از میدان های اصلی نبرد در طول جنگ داخلی سوریه بوده است. در این شهر «مدافعان خلق کرد»، نیروهای میانه رو، نیروهای دولتی و شبه نظامیان افراطی با هم جنگیده اند. در پی نبردی طولانی به نظر می رسد جنگجویان کرد از روحیه بالایی برخوردارند. آنها کنترل شهر را به دست دارند و حتی برای فرصت های کوتاه به آنها مرخصی می دهند.

هژیر یکی دیگر از نیروهای کرد می گوید: «عملیات ما اخیرا پیشرفت کرده، ما نباید به دشمن هیچ فرصتی بدهیم، زیرا در اینصورت آنها دوباره قوای لازم را به دست آورده و به ما حمله می کنند. ما باید از همه سلاح های موجود، سبک و سنگین، استفاده کنیم تا موفق شویم. اینجا وطن ماست و دشمن به اینجا متعلق نیست.»

XS
SM
MD
LG