لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

سازمان ملل: شورشیان مانع امداد رسانی به پناهجویان فلسطینی در سوریه می شوند


چالش رساندن کمک به پناه‌جويان فلسطينی در سوريه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

سازمان ملل متحد می گوید ده ها هزار پناه جوی فلسطینی که سالها ساکن اردوگاهی در حومه دمشق پایتخت سوریه هستد، در دو ماه اخیر به دلیل حضور گروه های مسلح اسلامگرا در منطقه کمک های اضطراری آن سازمان را دریافت نکرده اند.

در اردوگاه یارموک ۱۸ هزار نفر زندگی می کنند، مردمی که در نتیجه درگیری نیروهای دولتی سوریه و گروه های مسلح شورشی از جمله جبهه النصره آواره شده اند.غذا، دارو، و آب بسیار کم یاب است. با بدتر شدن اوضاع امنیتی، دسترسی این اردوگاه به لوازم و اقلام ضروری قطع شده است.

سازمان ملل متحد گروه های مسلح را مانع امداد رسانی می خواند. پییر کرانبوئل، رئیس آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد می گوید: «۱۶ تا ۱۸ هزار نفر در اردوگاه یارموک هستند. چند ماه در سال گذشته توانستیم مواد لازم را به اردوگاه بیاوریم. شرایط بدلیل حضور گروه های مسلح بدتر شده و محیطی ایجاد شده که امدادرسانی را مشکل کرده است. از اوایل دسامبر تاکنون نتوانسته ایم هیچگونه امداد رسانی را انجام دهیم.»

اردوگاه یارموک پیش از جنگ داخلی سوریه بیش از نیم میلیون فلسطینی را در خود جا داده بود ولی بیشتر آنان به نواحی دیگر سوریه یا کشورهای همسایه گریخته اند. آنانی که باقی مانده اند با شرایط بسیار دشواری روبرو هستند.

پییر کرانبوئل می گوید: «حس عمیق هراس از آینده وجود دارد. پناهجویان فلسطینی تلاش می کنند در این بحران بی طرف باشند و جبهه گیری سیاسی نکنند. ولی مانند هر خانواده دیگری امید به صلح دارند.»

سازمان ملل متحد از لبنان خواسته است اجازه دهد شمار بیشتری از فلسطینیان مقیم سوریه به آن کشور پناه برند.

در همین حال سوری هائی که به ترکیه پناه برده اند تلاش می کنند خود را با جامعه و فرهنگ ترکیه تطبیق دهند. یک برنامه ویژه تلفن های هوشمند که ترجمه نام آن «جلای وطن» است و یک وبسایت وابسته به آن، خبر های ترکیه، آگهی های کاریابی، و قوانین و مقررات ترکیه را منتشر می کند. این برنامه که تهیه کننده آن یک جوان پناهجوی سوری است، بر روی تلفن های اندروید نصب شده و مورد استقبال پناهجویان سوری قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG