لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

کردهای سوریه خواستار کمک برای بازسازی کوبانی هستند


پیشمرگه‌ها ساختمان‌های اداری کوبانی را تصرف کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

شهر کوبانی در شمال سوریه بطور کامل آزاد شده و شبه نظامیان داعش از آن عقب نشینی کرده اند. پیشمرگه های کرد که از شش ماه گذشته خط اول جبهه نبرد کوبانی را تشکیل می دهند، ساختمان های اداری را که اکثرا در شرق این شهر است، به تصرف درآورده اند، و شبه نظامیان داعش نیز با انتشار ویدیویی به ناکامی خود در این نبرد اعتراف کرده اند. پیشمرگه های کرد و حامیان بین المللی داعش در نبرد کوبانی پیروز شده اند، اما این شهر و حومه آن به تلی از خاک بدل شده است.

کانتون کوبانی، یکی از سه منطقه اداری خود مختار در کردستان سوریه است، و یکی از مقام های ارشد کوبانی هم می گوید بازسازی این شهر از عهده آنها خارج است.

انور مسلم، یکی از روسای کانتون کوبانی می گوید «برای بازسازی کانتون کوبانی، و تامین تسهیلات آموزشی و بهداشتی برای مردم، امیدواریم نیروی ائتلاف به رهبری آمریکا به ما کمک کند. افزون بر این، همانطور که کانتون کوبانی به صورت نماد مقاومت در برابر تروریسم در جهان درآمده امیدواریم که جامعه بین الملل نیز از ما حمایت کند تا از مبارزه با داعشی ها سربلند بیرون بیاییم.»

اقلیم کردستان عراق نیز اعلام کرد سرتیپ حسین منصور یکی از فرماندهان ارشد پیشمرگه ها روز شنبه در جبهه کوبانی کشته شد. روز جمعه هم سرتیپ شیرکوه فاتح یکی دیگر از فرماندهان عملیاتی پیشمرگه ها به همراه هشت پیشمرگه دیگر نزدیک کرکوک کشته شدند.

عصمت حسن، سخنگوی واحدهای مدافع خلق، که نقش بزرگی در درگیری های زمینی در کوبانی داشتند، روزیکشنبه گفت استحکامات دفاعی شهر هنوز کامل نشده و نیروهای تحت فرمان او مصمم هستند در قدم بعد تعدادی از روستاهای کلیدی در اطراف کوبانی را آزاد کنند.

در اقدامی کم سابقه، یکی از افراطیون «دولت اسلامی عراق و شام»، موسوم به داعش، به ناکامی این گروه در نبرد کوبانی اشاره کرد، اما معلوم نیست این ویدیو به دستور فرماندهی آنها منتشر شده و یا عملی فردی و حاکی از اعتراض است. اواخر تابستان، پیکارجویان گروه داعش با حمله به شهر کوبانی در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه، تقریبا سیصد روستای اطراف آن را نیز به اشغال در آوردند.

نهادی بنام «ماموریت امداد سازمان ملل متحد» می گوید حداقل ۱۳۷۵ نفر در منازعات عراق در ماه ژانویه کشته، و بیش از دو هزار و یکصد نفر زخمی شده اند.
بنا به آمار منتشره از جانب این نهاد، در میان این تلفات که اکثر آنها در درگیری های افراطیون موسوم به داعش با نیروهای کرد و سربازان دولت مرکزی عراق کشته شده اند، ۷۹۰ غیر نظامی بچشم می خورد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG