لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

دیده بان حقوق بشر: حمله سوریه به غیرنظامیانیک نهاد طرفدار حقوق بشر، سوریه را به حملات آگاهانه و بی محابای غیر قانونی علیه غیرنظامیان متهم کرده و از جامعه بین المللی خواسته است دولت سوریه را برای متوقف ساختن چنین عملیاتی زیر فشار بگذارد.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، به تشریح ۵۹ حمله هوایی به نواحی زیر کنترل اپوزیسیون در حلب، ادلیب، و لاذقیه بین اوت و دسامبر سال گذشته پرداخته و می گوید در آن حملات – که از جمله نانوایی ها و بیمارستانها هدف قرارگرفتند - ۱۵۲ شهروند کشته شدند، و به نظرمی رسد بخشی از کمپین منظمی باشد که عملیات آن به منزله جنایت علیه بشریت است.

گزارش می گوید این عملیات شامل حملات هوایی، با استفاده از بمبهای هدایت نشده توسط جتهای جنگنده و هلیکوپترهای بلند پرواز است، که قادر به تشخیص بین غیرنظامیان و نظامیان نیستند.

افزون براین، دیده بان حقوق بشر می گوید چهار نفر از فراریان از نیروی هوایی سوریه گفتند آنها فناوری لازم برای «شناسایی و هدف گرفتن مراکز نظامی مشخص در مناطق شهری» را دراختیار نداشتند.

دیده بان حقوق بشر از شبه نظامیان مخالف دولت می خواهد برای حفاظت از غیرنظامیان گامهایی بردارند، و از جمله، از مستقر ساختن نیروهای خود در نزدیکی مراکز پر جمعیت تا آنجا که امکان دارد پرهیز کنند.
این گروه همچنین دولتها و شرکتها را تشویق می کند فروش و ارسال اسلحه و مهمات به سوریه را متوقف سازند.
XS
SM
MD
LG