لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

بشار اسد رییس جمهوری سوریه عفو عمومی صادر کرد


یک گروه طرفدار حقوق بشر در سوریه می گوید هواپیماهای جنگی دولت به یک شهر استراتژیک در شمال کشور که در تصرف شورشیان بود حمله کرده اند، و کوشش های بین المللی برای برقراری آتش بس در جریان تعطیلات عید قربان با شکست دیگری روبروشده است.

گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه گفت در حملات هوایی روز سه شنبه شهر معره النعمان که نیروهای مخالف در اوائل اکتبر تصرف کرده بودند، هدف قرار گرفت، و بزرگراهی که دمشق را به شهر حلب وصل می کند عملا قطع شد.

گروه ناظر گفت شورشیانی که با نیروهای دولتی می جنگند در یک پاسگاه نظامی که روزها در محاصره آنها بوده است، موضع گرفتند.

گروه ناظر گفت در نبرد حلب یک شورشی کشته شد و خبرگزاری فرانسه گزارش داد دست کم ۳ تن از نیروهای مخالف در شبیخون هایی در حومه دمشق کشته شدند.

گزارش ها حاکی است در پایتخت نیز تیراندازی هایی صورت گرفته و زدخوردهایی در دیرالزور در شرق و در درعا درجنوب روی داده است.

گروه می گوید ظاهرا نیروهای دولتی و مخالفان هیچکدام آماده نیستند آتش بسی را که اخضر ابراهیمی فرستاده بین المللی صلح پیشنهاد کرده است قبول کنند.

او روز سه شنبه به دیدار چهار روزه از دمشق پایان داد بی آن که هیچ تعهد آشکاری از دولت سوریه به دست آورده باشد. رهبران اوپوزیسیون نسبت به آتش بس ابراز تردید کرده اند.

ارو لادسو، رییس صلحبانان سازمان ملل متحد گفت اگر آتش بس برقرار شود او سعی خواهد کرد یک نیروی صلحبان برای سوریه تشکیل دهد. اما گفت بسیار زود است که در باره جزییات بحث شود.

روز سه شنبه همچنین، تلویزیون دولتی سوریه گفت بشار اسد رییس جمهوری فرمان عفو عمومی صادر کرده است که بر اساس آن کسانی که پیش از ۲۳ اکتبر مرتکب جرم شده اند بخشیده می شوند.

بشار اسد گفته است که عفو عمومی جدیدکسانی را که در قتل ها دست داشته اند شامل نمی شود.

در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر بار دیگر گفت شواهدی وجود دارد که نیروهای سوریه از بمب های خوشه ای علیه مناطق زیر کنترل نیروهای مخالف استفاده می کنند.

گروه روز سه شنبه گفت دولت چنین کاری را تکذیب می کند، اما عکس ها، ویدیوها و مصاحبه با قربانیان نشان می دهد کار برد بمب های خوشه ای در دو هفته گذشته افزایش یافته است.

در تحولات دیگر در روز سه شنبه، رسانه های ترکیه گفتند یک گلوله ضد هوایی سوریه به یک مرکز بهداشت در استان «هاتای» در نزدیکی مرز سوریه بر خورد کرد اماتلفاتی ببار نیامد. ترکیه در هفته های اخیر چندین بار در پی موارد مشابه دست به تیراندازی متقابل زده است.

در این میان، کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل متحد می گوید لبنان میزبان بیش از ۱۰۰ هزار آواره سوری در منطقه است. کمیساریا قبلا گزارش داده بود بیش از ۱۰۰ هزار آواره سوری به ترکیه و اردن گریحته اند.

سخنگوی کمیساریا گفت ناآرامی در لبنان عملیات آژانس در لبنان را موقتا مختل کرده است.

او گفت مسئولان کمیساریا امیدوار هستند عملیات را به محض آن که شرایط اجاره دهد از سر بگیرند.
XS
SM
MD
LG