لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

دوست یا دشمن در درگیری های سوریه


سوریه، حلب
سوریه، حلب
تنش در سوریه، دو وجه دارد؛ وجهی که جهان از راه صدا و تصویر اپوزیسیون از رویدادهای آن کشور آگاه می شود، و وجهی که دولت بشار اسد برای جهان به تصویر می کشد و مدعی آن است که ارتش سوریه، دوست مردم آن کشور است، نه دشمنشان.

اپوزیسیون سوریه برآن است که ارتش آن کشور، با سرکوب مردم، دشمنی خود را با آنها نشان می دهد. خبرگزاری های دولتی سوریه چون الاخباریه اما خبرهای را به گونه ای منعکس می کنند که مخالفان حکومت بشار اسد را خشمگین می کند. اپوزیسیون سوریه، بر آن است که این گونه خبرگزاری ها، با شعار و انعکاس اخبار نادرست، اعتبار خود را مخدوش می کنند.

دفتر خبرگزاری دولتی الاخباریه تاکنون چند بار هدف حملۀ مخالفان سوری قرار گرفته است و در جریان یکی از این حملات در دمشق، چهار تن از کارکنان آن کشته شدند. تابستان امسال، یارا صالح، یکی از خبرنگاران الاخباریه، توسط نیروهای اپوزیسیون سوریه به گروگان گرفته شد(که بعد آزاد شد) و یکی از اعضای گروه فیلمبرداری همراه او نیز در این آدم ربایی کشته شد.

از آغاز درگیری میان دولت و اپوزیسیون سوریه، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به شمار محدودی از مخالفان داخلی اجازه داده فعالیتهایشان به شیوه ای که نام آن را «مشروع» گذاشته، در محدودۀ «مجاز» دولت ادامه یابد و به نظر می رسد به آن امید بسته باشد که چنین مخالفانی، میانجیگری کنند و دو سوی جریان را به نحوی آشتی دهند.

بسیاری از تحلیلگران ، چنین امیدی ندارند و به این گونه نگرش، بدبینند. اما شماری از خبرنگارانی که با خبرگزاریهای هوادار دولت همکاری می کنند، می گویند راه برای آشتی وجود دارد و ادعا می کنند که در تلاشند تا به مردم بفهمانند که با آنها خصومت ندارند.

XS
SM
MD
LG