لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

یک فرمانده ارشد کردهای سوریه در جنگ با داعش کشته شد


نیروهای یگان مدافعان خلق در سوریه
نیروهای یگان مدافعان خلق در سوریه

یک فرمانده ارشد کردهای سوریه پس از گذشت چند روز از مجروحیت جنگی، روز یکشنبه جان داد.

ابو لیلا که فرمانده یک تیپ از گروه کردی "یگان مدافعان خلق" سوریه بود در درگیری با گروه "دولت اسلامی" یا داعش، در حاشیه منبج، هدف شلیک یک تک تیرانداز قرار گرفت.

منبج یک شهر مهم تحت کنترل داعش است. این شهر در مسیر بین رقه و مرز ترکیه قرار دارد، مسیری که کمک ها از آن راهی رقه می شود. رقه عملا پایتخت داعش است.

ابو لیلا پس از مجروحیت، توسط نیروهای آمریکایی به یک بیمارستان در شهر سلیمانیه عراق منتقل شد و در آنجا جان داد. او یکی از فرمانده هان نیروهای کرد کوبانی در جنگ با داعش در سال ۲۰۱۵ بود.

در همین حال، نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای ایرانی، لبنانی، و قدرت توپخانه ای روسیه، در حال پیشروی به سمت منبج، در ۱۵۵ کیلومتری شمال غرب رقه هستند. هنوز مشخص نیست که آیا حملات نیروهای کرد سوریه و ارتش سوریه به منبج از قبل هماهنگ شده است یا خیر.

جنگ داخلی پنج ساله سوریه بسیار پیچیده شده است، به طوری که آمریکا و متحدانش ضمن حمایت از کردهای سوریه، می گویند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باید قدرت را کنار بگذارد و از سوی دیگر، ترکیه، از آمریکا انتقاد کرده است که نباید از کردهای سوری که آنها هم با داعش می جنگند، حمایت کند. برخی گزارش های پیشین نیز از درگیری های نیروهای مخالف دولت بشار اسد با گروه های کردی حکایت داشته است.

XS
SM
MD
LG