لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

درگیری ارتش ترکیه با "پ‌ک‌ک" نزدیک مرزهای ایران و عراق، دست کم ۲۷ نفر کشته شدند


تصویر آرشیوی از یک هواپیمای اف-۱۶ ترکیه
تصویر آرشیوی از یک هواپیمای اف-۱۶ ترکیه

نیروهای مسلح ترکیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که هواپیماهای ارتش ترکیه به مواضع شورشیان کرد در شمال عراق و جنوب شرق ترکیه حمله کردند و نیروهای زمینی نیز با شورشیان کرد نزدیک مرز ایران و عراق در ترکیه درگیر شدند که طی این حملات هوایی و درگیری ها ۲۷ نفر از اعضای "حزب کارگران کردستان" کشتند.

از زمان شکست آتش بس میان ترکیه و شورشیان حزب کارگران کردستان ترکیه، موسوم به "پ‌ک‌ک"، درگیری ها میان دو طرف در شدیدترین سطح خود طی دو دهه اخیر قرار دارد.

درگیری ها در ناحیه مرزی ایران و عراق، و جنوب شرق ترکیه

نیروی هوایی ترکیه مواضع تیراندازها، پناهگاه ها، و غارهایی را که نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه از آنها استفاده می کنند در نزدیکی مرز ترکیه در شمال شهر موصل (عراق) هدف قرار داد.

به گفته نیروهای مسلح ترکیه، حملات هوایی این کشور همچنین شامل حومه لیجه، در استان دیاربکر در ترکیه شد.

به گزارش رویترز، نیروهای مسلح ترکیه رقمی از کشته شدگان در حملات هوایی روز شنبه ارائه نداد، اما خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه به نقل از منابع امنیتی گفت در این حملات، تعداد کمی از اعضای گروه "پ‌ک‌ک" کشته شدند.

ارتش ترکیه گفت در درگیری های زمینی صورت گرفته روز شنبه نزدیک مرز ایران و عراق، در منطقه شمدینان، هفت نفر از شورشیان "پ‌ک‌ک" کشته شدند در حالی که در حملات هوایی روز جمعه به همین منطقه، ۲۰ نفر از آنها کشته شدند.

حمله "پ‌ک‌ک" در استان شرناک

اما نیروهای "پ‌ک‌ک" شبانه به یک پایگاه دور افتاده ارتش در استان شرناک ترکیه حمله کردند که به گفته منابع نظامی، در این حمله یک عضو حزب کارگران کردستان و یک نفر از شبه نظامیان "گارد روستایی" که از نیروهای طرفدار دولت به شمار می روند، کشته شدند.

حمله به خودروی ارتش در "گوموش خانه"

در شمال شرق ترکیه، در استان "گوموش خانه" که معمولا صحنه درگیری نیروهای ترکیه و نیروهای کرد نیست، دو سرباز زمانی که خودروی آنها هدف تیراندازی قرار گرفت، مجروح شدند. گزارش های رسانه ای می گویند یکی از این سربازها بعدا کشته شد. هنوز معلوم نیست که آیا این حمله با درگیری نیروهای ارتش با شورشیان کرد در ارتباط است یا خیر.

"حکومت نظامی" پیش از حمله هوایی در دیاربکر

بمباران منطقه لیجه در دیاربکر پس از آن صورت گرفت که استانداری دیاربکر روز شنبه در این منطقه اعلام اجرای مقررات حکومت نظامی کرد. استانداری روز یکشنبه گفت با تکمیل عملیات ارتش، مقررات حکومت نظامی برداشته شد.

نیروهای امنیتی ترکیه روز جمعه نیز به اهداف حزب کارگران کردستان در نزدیکی مرز سوریه، و همچنین در لیجه نزدیکی مرز عراق حمله کردند.

به گفته منابع امنیتی، بیش از هزار نفر، که اکثر آنها را نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه تشکیل می دهند، در درگیری های سه ماه اخیر کشته شده اند.

ترکیه و متحدان غربی اش، حزب کارگران کردستان ترکیه را سازمانی تروریستی می دانند. این گروه از سال ۱۹۸۴ شورشی را در ترکیه آغاز کرده است. تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر درگیری میان این گروه و نیروهای ارتش ترکیه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG