لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

نگرانی نیروهای مخالف دولت؛ ارتش سوریه خود را برای تصرف محل آغاز قیام علیه اسد آماده می‌کند


مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه گفتند نیروهای دولتی و متحدان آنها مناطق تحت کنترل مخالفان در درعا را محاصره کرده و خود را برای در دست گرفتن کنترل کامل این شهر، که محل آغاز قیام علیه حکومت اسد بوده است، آماده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال پیشروی‌های اخیر نیروهای دولتی سوریه و بازپس گیری بخش‌هایی از درعا از مخالفان، به نظر می‌رسد دمشق به رغم توافق هفته گذشته شورشیان برای به زمین گذاشتن سلاح هایشان، در حال تقویت نظامی خود در منطقه است.

به دنبال پیشروی های ارتش در درعا، که از آن با عنوان آخرین پایگاه عمده مخالفان یاد می‌شود، اپوزوسیون سوریه روز جمعه از توافق با افسران ارتش روسیه برای ترک مخاصمه و خلع سلاح مرحله به مرحله و نیز اعزام پلیس نظامی روسیه به مناطق نزدیک مرز اردن خبر داد.

ارتش سوریه، با پشتیبانی هوایی روسیه، از ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) عملیات بازپس گیری استان درعا و مناطق نزدیک قنیطره، هم‌مرز با اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان، را آغاز کرد. از این مناطق با عنوان آخرین سنگرگاه مخالفان یاد می‌شود.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد این عملیات تاکنون منجر به فرار بیش از ۳۳۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق شده است و اردن خواست مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کند. اردن در حال حاضر میزبان حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG