لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

همزمان با پیشروی‌های ارتش سوریه، مخالفان اسد از توافق با روسیه می‌گویند


در حالی که نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در مناطق تحت کنترل مخالفان دولت بشار اسد در استان درعا به سمت مرزهای اردن پیش می‌روند، شورشیان مخالف دمشق از توافق با روسیه برای زمین گذاشتن سلاح‌هایشان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ابراهیم جباوی از سخنگویان اپوزوسیون سوریه روز جمعه از توافق با افسران ارتش روسیه برای ترک مخاصمه و خلع سلاح مرحله به مرحله و نیز اعزام پلیس نظامی روسیه به مناطق نزدیک مرز اردن خبر داد.

مسکو و دمشق هنوز این خبر را بطور رسمی تایید نکرده‌اند.

همزمان، رسانه‌های دولتی سوریه و گروه ناظر بر تحولات آن کشور، که در بریتانیا مستقر است، می‌گویند نیروهای دولتی مناطق جدیدی را در امتداد مرزهای مشترک سوریه با اردن از کنترل مخالفان خارج کرده‌اند و در آستانه تصرف کامل منطقه هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رسانه مرکزی ارتش سوریه گفت نیروهای دولت بشار اسد اکنون کنترل بیشتر شهرها و روستاهای شرق استان درعا در جنوب کشور را در اختیار گرفته‌اند و ظرف چند ساعت، با تصرف گذرگاه نصیب، به مرز اردن می‌رسند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز می‌گوید ارتش سوریه تنها حدود ۳ کیلومتر با گذرگاه مرزی نصیب فاصله دارد.

پیشروهای نیروهای دولتی سوریه باعث شد اسرائیل روز گذشته خطر قرمزهای خود را برای روابط با «سوریۀ پس از جنگ» تعیین کند و به دمشق در مورد نفوذ نیروهای ایرانی یا وابستگان آنها، به ویژه حزب الله لبنان، در نزدیکی مرزهای اسرائیل هشدار دهد.

ارتش سوریه، با پشتیبای هوایی روسیه، از ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) عملیات بازپس گیری استان درعا و مناطق نزدیک غنیطره، هم‌مرز با اراضی تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان، را آغاز کرد. از این مناطق با عنوان آخرین سنگرگاه مخالفان یاد می‌شود.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد این عملیات تاکنون منجر به فرار بیش از ۳۳۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق شده است و اردن خواست مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کند. اردن در حال حاضر میزبان حدود ۶۵۰ هزار پناهجوی سوری است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG