لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

روستایی در شمال غربی سوریه هدف بمباران ارتش


جت های جنگنده ارتش سوریه ، شب گذشته ، روستایی در شمال غربی آن کشور را بمباران کردند.

رژیم بشار اسد در تلاش برای شکست مخالفان مسلح در آن کشور ، شب گذشته ، روستای سلمی در شهر لاذقیه در شمال غربی آن کشور را بمباران کرد. نیروهای هوادار بشار اسد در شهر زادگاه وی ، لاذقیه ، در موقعیت تدافعی قرار دارند. مخالفان مسلح اخیراً به پیشرفت های چشمگیری در برابر نیروهای دولتی در سراسر شمال سوریه دست یافته اند. مخالفان هفته گذشته یک پایگاه هوایی ارتش در شهر حلب را تصرف کردند. بشار اسد اکثر مناطق جنوبی و مرکزی سوریه را تحت کنترل دارد ، در حالی که مناطق شمالی در نزدیکی مرز ترکیه و دره فرات در سمت عراق در کنترل مخالفان است. تنش ها در سوریه ، از سال گذشته ، بیشتر شکلی فرقه گرایانه به خود گرفته است. مخالفان سنی علیه دولتی می جنگند که در کنترل و نفوذ اقلیت شیعیان علوی به رهبری بشار اسد است.

در بمباران شب گذشته روستای سلمی ، در لاذقیه ، دستکم ٢٠ نفر ، کشته شدند که ده تن از آن ها غیرنظامی بودند. دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید ، شش تن از کشته شده گان از مخالفان مسلح سوری و چهار تن دیگر از نیروهای خارجی بودند که در کنار مخالفان علیه بشار اسد می جنگند. روستای سلمی در شمال غربی ، مشرف به دریای مدیترانه است. به گزارش رویترز ، گروه های اسلام گرا از جمله دو گروه وابسته به القاعده در این شهر نفوذ دارند که تا کنون صدها تن از وفاداران به اسد را کشته اند و چند منطقه را از کنترل شیعیان علوی خارج کرده اند.

در همین حال ، روسیه و آمریکا هر دو موافقند ، گفتگوهای حل بحران سوریه هر چه زودتر آغاز شود. خاتمه تنش در سوریه یکی از معدود مواردی است که آمریکا و روسیه بر سر آن توافق دارند.
XS
SM
MD
LG