لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۶

کشته شدن ۲۴ تن در سوريه


کشته شدن ۲۴ تن در سوريه
کشته شدن ۲۴ تن در سوريه

در سوريه، کمتر از يک هفته پيش از اجرای آتش بس پيشنهادی سازمان ملل متحد، نيروهای نظامی روز جمعه هدف های اپوزيسيون در سراسر کشور را کوبيدند.

فعالان می گويند گلوله باران های جديد در مناطقی از جمله حمص و حومه دمشق روی داد. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوريه می گويد دست کم ۲۴ تن، که اکثرا غيرنظامی بودند، کشته شدند. حملات در حالی صورت گرفت که، بنا به گزارش های اپوزيسيون، ده ها هزار سوری در اعتراض هايی عليه دولت شرکت کردند.

روز پنجشنبه، بان کی – مون، دبير کل سازمان ملل متحد، هشدار داد که مناقشه سوريه شدت می گيرد و عليرغم اطمينان های دمشق که خارج ساختن سربازان از شهرهای عمده آغاز شده است، نشانی از کاهش حملات نيروهای دولتی به مناطق غيرنظامی بچشم نمی آيد.

بان کی مون به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: شهرها و روستاهای سوريه به مناطق جنگی تبديل شده اند.

دبير کل سازمان ملل از بشار اسد، رييس جمهوری، خواست «رهبری و بينش» نشان دهد، و به قول خود برای پايان دادن به خشونت تا ۱۰ آوريل – ۲۲ فروردين – عمل کند.

بشار اسد روز ۲۵ مارس – ۶ فروردين - با طرح صلح که سازمان ملل متحد از آن حمايت می کند موافقت کرد، اما کوفی عنان، فرستاده بين المللی صلح، در يک ارتباط ويديويی از ژنو گفت دولت سوريه در پايان دادن به سرکوب يکساله ناراضيان، زياد پيشرفت نکرده است.

کوفی عنان گفت: ما بايد تانک ها، هليکوپترها، خمپاره ها و تفنگ ها را خاموش کنيم و به تمام ديگر شکل های خشونت – آزار جنسی، شکنجه، اعدام، ربودن مردم، ويران کردن خانه ها، دربدری اجباری و آزارهای ديگر، از جمله در مورد کودکان، پايان دهيم.

يک هيات تکنيکی کوچک به نمايندگی از سوی عنان روز پنجشنبه وارد دمشق شد تا زمينه ورود يک هيات ناظر سازمان ملل متحد را فراهم آورد.

خبرگزاری رويترز بنقل از ارتش آزاد سوريه می گويد با هيات اعزامی عنان ملاقات کرده است. گروه اپوزيسيون قول داد اگر نيروهای سوريه پيش از ضرب الاجل هفته آينده خارج شوند، نبرد را متوقف سازد.

پيشتر در روز پنجشنبه، اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل روسيه و چين، بيانيه ای تصويب کردند که از سوريه می خواهد برای پايان دادن به خشونت گام های فوری و قاطع بردارد.

اما سفير سوريه در سازمان ملل متحد گفت دولت او اجرای طرح صلح را تهديد نمی کند، بلکه کشورهايی مانند عربستان سعودی، قطر و ترکيه عامل آن هستند. او آنها را به دادن پول و اسلحه به شورشيان متهم کرد.

مقامات سوريه «تروريست» هايی را که بگفته آنها از حمايت کشورهای عرب و غربی برخوردار هستند، مسئول بيشتر خشونت می دانند. خبرگزاری سانا روز جمعه گفت پس از آن که دمشق در مورد طرح صلح عنان به توافق رسيد، اقدامات تروريستی افزايش يافت.

دولت سوريه قول داده است تا ۲۲ فروردين به تمام عمليات نظامی پايان دهد. بر اساس شرايط بيانيه شورای امنيت، اپوزيسيون نيز قرار است ظرف ۴۸ ساعت پس از آن دولت قول خود را عملی ساخت، سلاح هايشان را زمين بگذارند.

در اين ميان، بر شمار سوری هايی که از خشونت می گريزند و به ترکيه می روند افزوده می شود. مقامات ترکيه می گويند در دو روز گذشته بيش از ۲۸۰۰ آواره سوری وارد شدند.

وزير امور خارجه ترکيه روز جمعه با بان کی – مون دبيرکل سازمان ملل متحد تماس گرفت و نگرانی خود را از شدت گرفتن موج آوارگان ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG