لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

زدوخوردهای جدید در سوریه


زدوخوردهای جدید در سوریه
زدوخوردهای جدید در سوریه

کمتر از یک هفته پیش از اجرای آتش بس پیشنهادی سازمان ملل متحد در سوریه، گروههای اوپوزیسیون در روز جمعه از خشونتهای تازه در چندین منطقه خبر می دهند.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت سربازان دولتی در چند ناحیه در حومه دمشق با نیروهای شورشی به نبرد پرداختند و ۳ عضو ارتش کشته شدند. در منطقه حمص نیز پس از آن که گروه های مسلح وفادار به دولت بروی گروهی از زنان شلیک کردند، ۲ تن را کشتند و ۴ نفر را مجروح کردند، زدوخوردهایی در گرفت.
روز پنجشنبه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داد که مناقشه سوریه شدت می گیرد و، به رغم اطمینانهای دمشق که خارج ساختن سربازان از شهرهای عمده آغاز شده است، نشانی از کاهش حملات نیروهای دولتی به مناطق غیر نظامی به چشم نمی آید.
بان کی مون به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت «شهرها و روستاهای سوریه به مناطق جنگی تبدیل شده اند.» او از بشار اسد رییس جمهوری خواست «رهبری و بینش» نشان دهد، و به قول خود برای پایان دادن به خشونت تا ۱۰ آوریل – ۲۲ فروردین – عمل کند.
پرزیدنت اسد روز ۲۵ مارس – ۶ فروردین - با طرح صلح سازمان ملل متحد موافقت کرد، اما کوفی عنان فرستاده بین المللی صلح در یک ارتباط ویدیوئی از ژنو گفت دولت سوریه در پایان دادن به سرکوب یک ساله ناراضیان زیاد پیشرفت نکرده است.
او گفت: «ما باید تانکها، هلیکوپترها، خمپاره ها و تفنگها را خاموش کنیم و به تمام دیگر شکلهای خشونت – آزار جنسی، شکنجه، اعدام، ربودن مردم، ویران کردن خانه ها، دربدری اجباری و آزارهای دیگر، از جمله در مورد کودکان، پایان دهیم.»
پیشتر در روز پنجشنبه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، شامل روسیه و چین، بیانیه ای تصویب کردند که از سوریه می خواهد برای پایان دادن به خشونت گامهای فوری و قاطع بر دارد.
اما سفیر سوریه در سازمان ملل متحد گفت دولت او اجرای طرح صلح را تهدید نمی کند، بلکه کشورهایی مانند عربستان سعودی، قطر و ترکیه عامل تهدید هستند. او آنها را به دادن پول و اسلحه به شورشیان متهم کرد.
دولت سوریه قول داده است تا ۲۲ فروردین به تمام عملیات نظامی پایان دهد. بر اساس شرایط بیانیه شورای امنیت، اوپوزیسیون نیز قرار است ظرف ۴۸ ساعت پس از آن که دولت قول خود را عملی ساخت، سلاحهایشان را زمین بگذارند.

XS
SM
MD
LG