لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۱

کشته شدن دست کم ۷ غیرنظامی سوری توسط ارتش سوریه


کشته شدن دست کم ۷ غیرنظامی سوری توسط ارتش سوریه
کشته شدن دست کم ۷ غیرنظامی سوری توسط ارتش سوریه

نیروهای امنیتی سوریه روز یکشنبه دست کم ۷ غیرنظامی را با توپباران شهر تل کلخ، در نزدیکی مرز لبنان کشتند.

این حمله پس از آن صورت می گیرد که صد ها نفر از غیرنظامیان سوری برای رهایی از سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای حامی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، به لبنان فرار کردند.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند خونریزی ها در چهار منطقه حومه شهری متمرکز بود و مجروحان به دلیل آنکه ارتش دور بیمارستان اصلی شهر را بسته بود، دسترسی کمی به خدمات پزشکی داشتند.

دامنه خشونت های روز یکشنبه پیشتر به لبنان کشیده شده بود، زمانی که یک زن در یک گذرگاه مرزی سوریه و لبنان، بر اثر تیراندازی نیروهای سوری کشته شد.

مقامات امنیتی لبنان اعلام کرده اند تیراندازی در گذرگاه مرزی بقیعه همچنین باعث مجروح شدن ۵ نفر دیگر از جمله یک سرباز لبنانی شد. آنان می گویند گشت های مرزی کنترل خود را برای «جلوگیری از ورود غیرمجاز» شدید تر کرده اند.

خروج دسته جمعی سوری ها به لبنان در سه روز اخیر با شدت یافتن سرکوب ها در تل کلخ افزایش یافته است. بیش از ۵ هزار غیرنظامی سوری در هفته های اخیر به کشور همسایه کوچک خود رفته اند.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند بازداشت ها در برخی از مناطق سوریه ادامه دارد، اما چندین سیاستمدار و فعال سرشناس از بازداشت آزاد شده اند.

در میان آزاد شدگان، ریاض سیف، از سیاستمداران مطرح مخالف دولت و از قانونگذاران سابق این کشور حضور دارد که آشکارا از دولت انتقاد کرده است.

کاترین التلی، یکی از فعالان سوری نیز آزاد شده است اما هزاران نفر از مخالفان سیاسی همچنان در زندان هستند.

XS
SM
MD
LG