لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۱

کشته شدن دست کم ۱۰ نفر در «روز نکبت»


در جریان زد و خوردها، یک نیروی امنیتی لباس شخصی اسراییلی به همراه یک سرباز، یک معترض فلسطینی را در منطقه ای بین رام الله و اورشلیم دستگیر می کنند. ۱۵ مه ۲۰۱۱
در جریان زد و خوردها، یک نیروی امنیتی لباس شخصی اسراییلی به همراه یک سرباز، یک معترض فلسطینی را در منطقه ای بین رام الله و اورشلیم دستگیر می کنند. ۱۵ مه ۲۰۱۱

چند راه پیمایی اعتراضی در حمایت از فلسطینی ها روز یکشنبه در مرزهای اسراییل به خشونت کشیده شد. در این خشونت ها دست کم ۱۰ نفر کشته شدند و صدها نفر دیگر مجروح شدند.

شاهدان و مسوولان لبنانی می گویند نیروهای اسراییلی که سعی داشتند از عبور معترضان از مرز لبنان و ورود آنها به اسراییل جلوگیری کنند، در تیراندازی به معترضان دست کم پنج نفر از آنها را کشتند و بیش از ۵۰ نفر را مجروح کردند.

تظاهرات کنندگان در سوریه نیز سعی کردند از یک حصار مرزی در منطقه بلندی های جولان که در اشغال اسراییل است عبور کنند. یک مقام سوری و همچنین شاهدان گفتند نظامیان اسراییلی با شلیک تیر، چهار نفر را کشته و دست کم ۴۵ نفر را مجروح کردند.

پزشکان فلسطینی و مسوولان می گویند درگیری های مرزی معترضان در مرز نوار غزه - منطقه تحت کنترل حماس - با اسراییل، دست کم ۱ کشته و ۶۰ مجروح بر جا گذاشت.


بیرون از اورشلیم، منابع پزشکی می گویند زمانی که سربازان اسراییلی به سمت گروهی از تظاهرات کنندگان که اقدام به پرتاب سنگ می کردند گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی شلیک کردند، بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

اعتراض فلسطینی ها در سالگرد «روز نکبت» صورت گرفت که به نقل مکان خانواده های فلسطینی در زمان تشکیل اسراییل در سال ۱۹۴۸ اشاره دارد.

سوریه اسراییل را به خاطر تیراندازی به معترضان محکوم کرد و این اقدامات را «جنایی» خواند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در یک سخنرانی تلویزیونی در روز یکشنبه گفت اسراییل مصمم است که از مرزهای خود دفاع کند.

XS
SM
MD
LG