لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

تلاش اوباما برای کسب حمایتهای بیشتر بین المللی


رهبران ۲۰ کشور جهان که برای شرکت در کنفرانس اقتصادهای بزرگ جهانی موسوم به گروه ۲۰ در روسیه جمع شده اند بر سر واکنش نظامی احتمالی امریکا به سوریه توافقی ندارند

دیپلماتها می گویند مهمانی شام شب گذشته به میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه توفیقی در کاهش اختلاف نظرها در چگونگی پایان دادن به درگیریهای سوریه نیافت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد حمایت بین المللی را برای عمل نظامی تنبیهی علیه دولت سوریه که متهم به استفاده از سلاح شیمایی است جلب کند.
آقای اوباما روز جمعه با شی جین پیانگ رئیس جمهوری چین که مخالف ضربه نظامی علیه سوریه است دیدار کرد. چین و روسیه علیه قطعنامه شورای امنیت در گذاشتن فشار بر روی دولت بشار اسد در سوریه رای دادند.
روسیه می گوید هیچ شاهدی بر استفاده اسد سلاح شیمیایی در حمله ماه اوت که به مرگ صدها نفر انجامید وجود ندارد.

در همین حال بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه به رهبران جهان علیه آنچه «عمل نظامی نابجا» خواند هشدار داد و گفت چنین حمله ای ممکن است بر تنش های سوریه بیفزاید. او گفت حمله نظامی «نتایج تراژیکی» در بر خواهد داشت و بر خشونتها خواهد افزود.
آقای بان این سخنان را در اجتماعی که به منظور کمک رسانی در حاشیه کنفرانس گروه ۲۰ برگزار شد بیان کرد.

آقای اوباما روز جمعه قبل از بازگشت به واشنگتن یک کنفرانس رسانه ای برگزار خواهد کرد. وی همچنین خواهان متقاعد کردن قانونگذاران امریکایی به اجازه دادن به حمله نظامی به سوریه است. کمیته امور خارجی سنا روز چهارشنبه عمل نظامی محدود علیه سوریه را تصویب کرد، ولی این موضوع باید در صحن هر دو مجلس سنا و نمایندگان طرح و به تصویب برسد.
XS
SM
MD
LG