لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

تاکید شورای امنیت بر خارج ساختن سریع تسلیحات شیمیاییشورای امنیت سازمان ملل متحد از سوریه خواسته است در خارج ساختن زیانبارترین مواد تسلیحات شیمیایی از کشور شتاب کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، شورای امنیت روز پنجشنبه در پی شنیدن توضیحات سیگرید کاگ، سرپرست هیات مسئول انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه، در بیانیه ای از دولت سوریه خواست «به اقداماتی جهت انجام تعهدات خود برای انتقال تمام مواد شیمیایی تسلیحاتی » به بندر لاذقیه شتاب بخشد.

رژیم بشار اسد به نگرانی های امنیتی و نبود برخی تجهیزات برای تاخیر در انتقال تسلیحات شیمیایی استناد کرده است. اما، شورا یادآور شد بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و هیات مشترک سازمان ملل و سازمان ممنوعیت تسلیحات شیمیایی گفته اند دولت دمشق « مواد و تجهیزات کافی برای تضمین خارج ساختن سریع تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل دولت سوریه را به «تعلل» متهم کرد و گفت رژیم اسد با چنین تاخیر هایی بر مخارج کشورهایی که کار خارج ساختن تسلیحات شیمیایی را بر عهده دارند می افزاید، همچنین خطر استفاده دوباره آنها توسط عناصر رژیم یا افتادن به دست تروریست ها را افزایش می دهد.
XS
SM
MD
LG