لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۱

اخضر ابراهیمی با طرف های سوری جداگانه دیدار می کند


اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب روز پنجشنبه در ژنو با نمایندگان دولت سوریه و مخالفان بشار اسد دیدار و گفتگو می کند. او تلاش می کند با میانجی گری خشونت های مرگبار سه سال گذشته در سوریه پایان یابد.

ابراهیمی به طور جداگانه با هر دو گروه دیدار می کند و چگونه پیش رفتن به سمت مرحله بعدی مذاکرات صلح را بحث می کند. قرار است مرحله دوم مذاکرات صلح سوریه روز جمعه آغاز شود. اما ابراهیمی روز چهارشنبه بعد از نشست افتتاحیه مذاکرات صلح گفت ممکن است نشست های جداگانه با طرف های سوری ادامه یابد.

او همچنین گفت «نشانه های نسبتا روشنی» وجود دارد که دولت و اپوزیسیون سوریه آماده گفتگو درباره دسترسی به کمک های انسانی، آزاد کردن زندانیان و برقراری آتش بس های محلی هستند.

روز اول تلاش های صلح که توانست بیش از ۴۰ هیئت را به سوئیس بکشاند، شاهد اختلافات جدی در مورد آینده بشار اسد در سوریه بود.

هدف کنفرانس صلح سوریه، ایجاد یک دولت انتقالی است که مخالفان دولت بشار اسد و ایالات متحده و حامیان مخالفان می گویند نمی تواند شامل بشار اسد شود. این در حالی است که دولت سوریه می گوید آقای اسد از قدرت کناره گیری نخواهد کرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت جنگ داخلی سوریه زمینی حاصلخیز برای رشد تروریست ها و گروه های افراطی شده است و گفت جنگ «دیگر بس است.»

او گفت انتظار یک گشایش سریع در مذاکرات صلح را ندارد، اما مردم سوریه در یک کابوس گیر افتاده اند و «به شدت به دنبال کمک هستند.»

ایران، متحد اصلی سوریه در کنفرانس صلح سوریه شرکت نداشت. دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس پس از آنکه احتمال داده شد این کشور با تشکیل دولت انتقالی مخالفت خواهد کرد، پس گرفته شد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت غیبت تهران به این معنی است که مذاکرات احتمالا شکست خواهد خورد.
XS
SM
MD
LG