لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

روحانی: حامیان تروریست ها نیز در ژنو ۲ حضور دارند


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید به اجلاس صلح سوریه - ژنو ۲ - که در سوئیس برگزار می شود، «امیدی نیست.»

آقای روحانی روز چهارشنبه این اظهارات را پیش از ترک تهران به مقصد سوئیس برای شرکت در اجلاس داووس اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهوری ایران گفت: «نمی توان امید چندانی به اجلاس ژنو ۲ در مبارزه با تروریسم داشت، چون برخی حامیان تروریست ها در این اجلاس حضور دارند و لذا این اجلاس نمی تواند در ایجاد ثبات موثر باشد.»

ایران خود برای شرکت در این مذاکرات ابراز تمایل کرده بود. اما بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد دعوتش را از ایران برای شرکت در نشست ژنو پس گرفت.

ایران با تشکیل دولت انتقالی در سوریه که اساس مذاکرات ژنو اعلام شده، مخالفت کرده است.

حسن روحانی گفت اما «خوشحال می شویم اگر این اجلاس به مردم منطقه، سوریه، آزادی، دموکراسی و ثبات کمک کند.»

اجلاس ژنو ۲ که تازه ترین تلاش برای پایان دادن به جنگ خونین سوریه به شمار می رود، روز چهارشنبه در سوئیس آغاز شد. اما کارشناسان امور بین الملل امید کمی به موفقیت آمیز بودن آن دارند.

بشار اسد در مصاحبه ای تازه با خبرگزاری فرانسه گفت احتمال زیادی وجود دارد که او بار دیگر کاندیدای ریاست جمهوری شود. این در حالی است که مخالفانش خواهان کناره گیری وی از قدرت هستند.

روز سه شنبه همچنین تصاویر وحشتناکی از آنچه شکنجه، گرسنگی دادن، ضرب و شتم، و خفه کردن مخالفان توسط مقامات امنیتی سوریه توصیف شده، منتشر شد. این تصاویر به صورت مخفیانه از سوریه خارج شده است.

ماری هارت، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت این تصاویر به قدری ناراحت کننده و وحشتناک است که نمی توان به آنها نگاه کرد. او گفت این تصاویر اقداماتی را نشان می دهد که به طور جدی جنایات بین المللی به شمار می رود.

یک وکیل حقوق بشر نیز گفت تصاویر قاچاق شده او را به یاد آنچه در کمپ های آلمان نازی رخ داد، انداخته است.
XS
SM
MD
LG