لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

حصول پیشرفت اندک در مذاکرات صلح سوریه در ژنو


فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، در حال گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه نشست صلح سوریه در ژنو، ۳۰ ژانویه ۲۰۱۴
فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، در حال گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه نشست صلح سوریه در ژنو، ۳۰ ژانویه ۲۰۱۴

نخستین مرحله از دور تازه گفت و گوهای صلح سوریه در مقر سازمان ملل متحد در ژنو روز جمعه پایان می یابد. پیشرفت مذاکرات بر سر مسائل محوری و مهم، اندک بوده است.

مرحله دوم نشست صلح سوریه احتمالا ظرف هفته آینده در ژنو برگزار می شود. روز جمعه مرحله نخست دور تازه این گفت و گوها در مقر سازمان ملل متحد در ژنو پایان می یابد و به این ترتیب هفت روز ملاقات و مذاکره طرفین، با حصول پیشرفت کم و نتیجه مثبت بسیار اندک به اتمام می رسد.

در حاشیه این نشست که با شرکت مقام های دولت سوریه و نمایندگان اپوزیسیون آن کشور برگزار شد، اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل برای پایان دادن به بحران سوریه، گفت که این، آغاز راه است و امید می رود در مراحل بعدی مذاکرات، پیشرفت های چشمگیری حاصل شود.

خواست نمایندگان دولت بشار اسد آن بود که طی این نشست، مسئله ای مطرح شود که از آن به فعالیت های تروریستی مخالفان اسد تعبیر می کنند. بثنیه شعبان، از مشاوران ارشد بشار اسد، در حاشیه این اجلاس، انتظار دولت متبوعش را از این مذاکرات عنوان کرد.

نمایندگان اپوزیسیون سوریه نیز گفته اند که بدون تشکیل دولت گذار، امکان انجام هر اقدامی منتفی است.

آقای ابراهیمی در حاشیه این نشست از این بابت ابراز ناخرسندی عمیق کرد که سازمان ملل نتوانسته به مردم حمص که در تنگنای شدید قرار دارند و نیازمند کمکند، امداد رسانی کند.


استیون زونز، استاد مطالعات خاورمیانه دانشگاه سان فرانسیسکو، به صدای آمریکا گفته است که حتی حصول پیشرفت اندک هم در بحران انسانی و جنگ داخلی سوریه، قابل اعتنا و مثبت است و نقطه آغاز خوبی برای ادامه مذاکرات صلح تلقی می شود.

زونز افزود:«هیچ یک از طرفین با ادامه خشونت نمی توانند به جایی برسند. پیروزی نظامی برای هیچ یک از طرفین درگیر میسر نخواهد بود و ادامه وضع کنونی به بحران و تنش جاری دامن می زند و شمار بیشتری قربانی می گیرد.»
XS
SM
MD
LG