لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

سوریه شروط آزادی شبه نظامیان تونسی را اعلام کرد


دولت سوریه با برگزاری یک کنفرانس خبری شروط خود را برای آزاد کردن شبه نظامیان تونسی اعلام کرد. بر اساس گزارشها اخیراً تعدادی از نمایندگان غیر دولتی تونس با سفر به سوریه در مورد آزادی این شبه تظامیان با مقامات سوری گفتگو کردند. از هنگام آغاز جنگ داخلی در سوریه شبه نظامیان نزدیک به ۲۰ کشور همراه با مخالفان مسلح بشار اسد با حکومت سوریه در حال نبرد هستند.

خبرگزاری رویترز می گوید شمار قابل توجهی از این شبه نظامیان را تونسی ها تشکیل می دهند. بر اساس برآورد وزارت امور خارجه تونس، نزدیک به هشتصد تونسی در سوریه و در کنار مخالفان می جنگند. به گفته تونس، شمار زیادی از این تونسی ها به گروه های مذهبی تندرو در سوریه پیوسته اند. خالد محجوب وکیل دادگستری در سوریه می گوید دولت خواستار همکاری این زندانیان با مقامات سوریه است.

«این افراد تحت تأثیر تفکر تندروها قرار گرفته اند و ما می خواهیم بدانیم مغز متفکر اینها چه کسانی هستند. چه کسانی این شبه نظامیان را به سوریه آورده اند و منابع مالی آنها از کجا تأمین می شده.»

این وکیل دادگستری به همراه رهبر نمایندگان تونسی در حال گفتگو با دولت سوریه برای آزادی زندانیان تونسی هستند. وزارت دادگستری سوری اعلام کرده پس از اتمام رسیدگی به پرونده های قضایی شبه نظامیان بازداشت شده تونسی، بر اساس قوانین سوریه و جهانی ممکن است شماری از آنها را آزاد کند.
XS
SM
MD
LG