لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

شورای امنیت به آتش بس یک ماهه در سوریه رای داد


شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه‌ای در مورد برقراری آتش بس ۳۰ روزه در سراسر سوریه را به تصویب رساند.

در این قطعنامه که در نشست روز شنبه پنجم اسفند به تصویب رسید تصریح شده است که تمام طرف‌های درگیر باید امدادرسانی به جنگزده ها را تسهیل کنند، اما آتش بس مندرج در این قطعنامه شامل مقابله با داعش، جبهه النصره، القاعده یا سایر گروه‌های تروریستی نمی‌شود.

به گزارش واشنگتن پست، آتش بس سراسری در سوریه فورا و «بدون تاخیر» آغاز می شود، امری که یک پیروزی سیاسی برای آمریکا و دیگر کشورهایی به حساب می آید که با تلاش های روسیه برای به تاخیر انداختن زمان آغاز آتش بس مقابله کردند.

در پی این رای گیری، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت شورای امنیت در واکنش نشان دادن به بحران در سوریه دیر عمل کرده است.

خبرنگار صدای آمریکا پیشتر گزارش داده بود که روز جمعه دو بار تلاش دیپلمات‌ها در شورای امنیت برای رای گیری یک قطعنامه به نتیجه نرسیده بود.

بر اساس آن گزارش، دلایل دست نیافتن به یک توافق و انجام رای گیری، مذاکرات درباره گنجاندن نگرانی های روسیه در اصطلاحات و متن قطعنامه بود.

دیپلمات‌های شورای امنیت در پی حملات شدید نیروهای دولتی سوریه به منطقه غوطه شرقی در روزهای اخیر که حدود ۵۰۰ کشته به جای گذاشت، تلاش برای برقراری آتش بس را آغاز کردند. بخش‌هایی از این منطقه در کنترل شبه نظامیان مخالف دولت سوریه است، اما حملات به این منطقه مرگ غیرنظامیان و کودکان بسیاری را به دنبال داشته است.

دولت روسیه که در بحران سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند، با طرح نگرانی‌های خود در شورای امنیت مانع دستیابی به یک همگرایی و تصویب قطعنامه آتش بس شده بود.

در همین زمینه، خانم هیلی گفته بود که روسیه از رای گیری درباره قطعنامه آتش بس در شورای امنیت جلوگیری کرد.

هفته گذشته هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همزمان با تشدید حملات به غوطه شرقی و مرگ غیرنظامیان از تمام طرف های درگیر خواست که تعهد بدون قید و شرط خود را به عدم افزایش خشونت نشان دهند. در بیانیه وزارت خارج آمریکا آمده بود که روسیه باید به حمایت از رژیم اسد و متحدان آن پایان دهد چرا که آنها مسئول حملات به غوطه شرقی، اوضاع هولناک آن، و تلفات وحشتناک ناشی از آن بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG