لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار دیگر به آوارگان سوریه کمک می کند


جان کری و وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با خبرنگاران در آنکارا، ترکیه
جان کری و وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با خبرنگاران در آنکارا، ترکیه

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نزدیک ۵۰۰ میلیون دلار کمک اضافی به آسیب دیدگان جنگ داخلی سوریه را اعلام کرده است.

آقای کری این تصمیم را روز جمعه در ترکیه با خبرنگاران در میان گذاشت. او در کوشش برای تقویت حمایت بین المللی در نبرد با پیکارجویان خلافت اسلامی در سوریه و عراق به آنجا رفته است.

بیش از ۲۵۰ میلیون دلار از این کمک به تامین نیازهای بیش از سه میلیون آواره که به کشورهای همسایه گریخته اند اختصاص خواهد یافت. بیشترین مقدار بقیه بر غیرنظامیانی که در داخل سوریه در بدر شده اند متمرکز خواهد بود.

سازمان ملل متحد می گوید تقریبا نیمی از جمعیت سوریه ناچار شده اند از جنگ داخلی، که با تصرف سرزمین های بیشتری توسط گروه خلافت اسلامی، بدتر شده است، فرار کنند.

پیشتر در روز پنجشنبه، مقامات ترکیه در گفت و گو با جان کری در عربستان سعودی، از تائید برنامه آمریکا برای شکست دادن گروه حکومت اسلامی خودداری کردند.

ترکیه، که ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد، مایل نبوده است نقش فعالی در ائتلاف بازی کند. پیکارجویان خلافت اسلامی در حال حاضر ۹۴ ترک، از جمله دیپلمات ها و خانواده های آنها را، که در ماه ژوئن از یک کنسولگری ترکیه ربودند، در گروگان دارند.

۱۰ کشور عرب به ائتلاف پیوستند و قول دادند به آمریکا در کوشش برای نابودی گروه خلافت اسلامی در هر کجا باشد، از جمله عراق و سوریه، کمک کنند.

مقامات اطلاعاتی آمریکا روز پنجشنبه گفتند گروه خلافت اسلامی از آنچه قبلا تخمین زده می شد نیرومندتر است. سازمان مرکزی اطلاعات امریکا می گوید گروه بین ۲۰ تا ۳۱ هزار و ۵۰۰ رزمنده در عراق و سوریه دارد. تخمین قبلی ۱۰ هزار نفر بود.

XS
SM
MD
LG