لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

نبرد ارتش سوریه با شورشیان در شمال کشور


اسوشیتد پرس به نقل از فعالان سوری و رسانه های دولتی می گوید نیروهای دولت سوریه روز سه شنبه با شورشیان مرتبط با القاعده که سعی دارند یک شهر باستانی مسیحی نشین در شمال دمشق را تصرف کنند، به نبرد پرداختند.

بنظر می رسد جبهه النصره، شهر صدد در نزدیکی بزرگراه اصلی شمال دمشق را به دلیل موقعیت استراتژیک، نه مسیحی نشین بودن آن، هدف گرفته است. اما گروه های تندرو در میان شورشیان که با اقلیت مسیحی سوریه، حامی دولت بشار اسد، دشمن هستند و دیگر رزمندگان مرتبط با القاعده به کلیساها در مناطقی که تصرف کرده اند آسیب رسانده اند.

در گزارش اسوشتید پرس بنقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته می شود حمله به صدد، واقع در حدود ۹۵ کیلومتری شمال دمشق، سحرگاه دوشنبه آغاز شد. پلیس محلی حمله ابتدایی را عقب زد و ارتش آنرا تقویت کرد.

بشار اسد در جنگ داخلی سوریه توانسته است حمایت برخی از اقلیت های قومی ومذهبی از جمله مسیحیان و اعضای فرقه علوی را بدست آورد. شورشیان در استیلای اکثریت سنی قرار دارند.

گروه های شبه نظامی مرتبط با القاعده مانند جبهه نصرت و امارت اسلامی عراق و شامات در میان فعالترین جناح های شورشی در سوریه قرار دارند.

روز سه شنبه همچنین چند گلوله خمپاره به یک ناحیه محل سکونت طرفداران دولت در حومه دمشق برخورد کرد، دو تن جانسپردند و ۱۴ نفر مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG