لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۸

کری: مذاکره تنها راه پایان خونریزی در سوریه است


مقامات آمریکا و فرانسه تمام طرف های مناقشه سوریه را به گفت و گو فراخوانده اند و می گویند بشار اسد سرانجام ناچار خواهد شد کنار برود.

مقامات ١١ کشور، معروف به دوستان سوریه، روز سه شنبه در لندن با اعضای اپوزیسیون سوریه ملاقات کردند. پس از آن جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت مقامات موافقت کردند تمام راه های ممکن برای پایان دادن به مناقشه را دنبال کنند.

کری اظهار داشت ادامه جنگ فقط به انفجار سوریه از درون، تقویت گروه های افراطی و افراط گرایی و سرازیر شدن آوارگان به کشورهای منطقه منجر خواهد شد. همچنین منطقه را بی ثبات تر خواهد ساخت و سرانجام سوریه را تجزیه خواهد کرد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا، میزبان جلسه، نیز سعی کرد نگرانی های احمد جربا، رهبر اپوزیسیون را که اسد ممکن است راهی برای ادامه قدرت پیدا کند کاهش دهد و گفت روشن است که اسد هیچ نقشی در یک سوریه صلحجو و دمکرات نخواهد داشت.

به گفته احمد جربا، تا زمانی که يک طرح روشن برای ترک بشار اسد از قدرت وجود نداشته باشد، مذاکرات صلح نمی تواند برگزار شود.

در تحولی دیگر، رئیس سازمان مشترک منع تسلیحات شیمیایی و هیات سازمان ملل متحد در دمشق گفت سوریه در از بین بردن زرادخانه شیمیایی خود تا کنون کاملا همکاری کرده است.

پیشتر، سخنگوی ائتلاف از دفتر اپوزیسیون در استانبول گفت برای برقراری صلح ، ثبات و نظم و قانون در سوریه نمی تواند کسی که مسئول قتل بیش از ۱۲۰ هزار سوری بوده است در دولت انتقالی یا در هر روند سیاسی آینده جایی داشته باشد.

بشار اسد نیز نسبت به امکان مذاکرات صلح ابراز تردید کرد. او در مصاحبه ای که دوشنبه شب از تلویزیون لبنانی المیادین پخش شد گفت تاریخ یا عواملی که به برپایی کنفرانس کمک خواهند کرد وجود ندارد، معلوم نیست چه گروه هایی در ژنو شرکت خواهند داشت و چه ارتباطی با مردم سوریه دارند.

اسد همچنین گفت دلیلی نمی بیند برای انتخاب دوباره در ۲۰۱۴ نامزد نشود.

در جلسه روز سه شنبه در لندن، مقاماتی از بریتانیا، مصر، فرانسه، آلمان ، ایتالیا، اردن، قطر، عربستان سعودی، ترکیه، آمریکا و امارات متحده عربی حضور داشتند.
XS
SM
MD
LG