لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

ورود نیروهای تحت حمایت آمریکا به رقه، پایتخت داعش در سوریه


یک جنگجوی کرد که در قالب «نیروهای دموکراتیک سوریه» برای بازپس گیری شهر رقه تلاش می کند.
یک جنگجوی کرد که در قالب «نیروهای دموکراتیک سوریه» برای بازپس گیری شهر رقه تلاش می کند.

نیروهای تحت حمایت آمریکا که شهر رقه، پایتخت دولت اسلامی موسوم به داعش را محاصره کردند، از روز سه شنبه با ورود به این شهر، عملیات آزاد سازی رقه را به فاز جدیدی وارد کرده اند.

به گزارش وال استریت جورنال، «نیروهای دموکراتیک سوریه» که از حمایت ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا برخوردار هستند، روز سه شنبه ۱۳ تیر اعلام کردند توانسته اند با ایجاد شکافی در دیوار بخش قدیمی شهر رقه، وارد آن شوند و بخشی از مرکز این شهر را در اختیار خود بگیرند.

روزنامه یو اس ای تودی هم گزارش داد، فرماندهی مرکز ائتلاف به رهبری آمریکا در بیانیه ای درباره جزئیات عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه نوشت این گروه توانسته با غلبه بر تک تیراندازها و بمب های کارگذاشته شده داعش، وارد بخش قدیمی رقه شود.

شهر رقه بزرگترین شهری است که در دست گروه دولت اسلامی (داعش) مانده است. داعش سال ۲۰۱۴ ادعا کرد این شهر پایتخت خلافت اسلامی است.

شهر رقه در شمال شرقی سوریه، در ساحل رودخانه فرات قرار دارد. این شهر کهن، پش از تصرف داعش، حدود دویست هزار نفر جمعیت داشت.

در جنگ داخلی سوریه، سال ۲۰۱۳ شهر رقه توسط گروه هایی چون جبهه النصره که از گروه های مخالف بشار اسد بودند اشغال شد اما بعد از سوی داعش اشغال شد.

عملیات آزاد سازی رقه با حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حالی آغاز شده، که پیشتر ارتش عراق نیز با حمایت این ائتلاف توانست موصل بزرگترین شهری که در کنترل داعش بود را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG