لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

درآمدهای داعش از سال ۲۰۱۵ هشتاد درصد کم شده است


گروه داعش روی درآمد فروش نفت شهرهای عراق حساب زیادی باز کرده بود.
گروه داعش روی درآمد فروش نفت شهرهای عراق حساب زیادی باز کرده بود.

مقاله ای از دیوید فرنسیس در نشریه فارین پالیسی

بر مبنای گزارش موسسه بریتانیایی آی اچ اس، درآمد ماهانه داعش به شکل چشمگیری از هشتاد و یک میلیون دلار در سه ماهه دوم سال دو هزار و پانزده به شانزده میلیون دلار در سه ماه دوم سال دو هزار و هفده تقلیل پیدا کرده است.

درآمد تمام گروه های تروریستی طی این مدت کاهش پیدا کرده است. مالیات از مردم تحت کنترل، مصادره کالا، قاچاق نفت و خرید و فروش اشیاء عتیقه از جمله راه های درآمد داعش بوده است. درآمد نفتی داعش هشتاد و هشت درصد و درآمد حاصل از مالیات و مصادره اموال هفتاد و نه درصد کاهش پیدا کرده است.

رویترز در سال دو هزار و چهارده گزارش داد، داعش بیش از دو هزار میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد و درآمد سالانه اش دو میلیارد و نهصد میلیون دلار برآورد می شود.

بخش عمده این درآمد از طریق عوارض مالیاتی تامین می شد: از جمله دریافت هشتصد دلار از کامیون هایی که از اردن وارد عراق و سوریه می شدند؛ پنج درصد عوارض رفاه اجتماعی و حقوق؛ دویست دلار عوارض راه از هر راننده در شمال عراق؛ و پنجاه درصد مالیات از محل غارت بناهای باستانی رقه.

به علاوه از محل مالیات جمع آوری زباله، سوخت اماکن مسکونی و ژنراتورهای برق تا هر ماه سی میلیون دلار جمع آوری می شد.

این درآمدها در نتیجه بیرون رانده شدن داعش از بخش های گسترده ای از عراق و سوریه از دست رفته است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG