لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ایران ۲۱:۴۸

مقاله ای از دیوید فرنسیس در نشریه فارین پالیسی

بر مبنای گزارش موسسه بریتانیایی آی اچ اس، درآمد ماهانه داعش به شکل چشمگیری از هشتاد و یک میلیون دلار در سه ماهه دوم سال دو هزار و پانزده به شانزده میلیون دلار در سه ماه دوم سال دو هزار و هفده تقلیل پیدا کرده است.

درآمد تمام گروه های تروریستی طی این مدت کاهش پیدا کرده است. مالیات از مردم تحت کنترل، مصادره کالا، قاچاق نفت و خرید و فروش اشیاء عتیقه از جمله راه های درآمد داعش بوده است. درآمد نفتی داعش هشتاد و هشت درصد و درآمد حاصل از مالیات و مصادره اموال هفتاد و نه درصد کاهش پیدا کرده است.

رویترز در سال دو هزار و چهارده گزارش داد، داعش بیش از دو هزار میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد و درآمد سالانه اش دو میلیارد و نهصد میلیون دلار برآورد می شود.

بخش عمده این درآمد از طریق عوارض مالیاتی تامین می شد: از جمله دریافت هشتصد دلار از کامیون هایی که از اردن وارد عراق و سوریه می شدند؛ پنج درصد عوارض رفاه اجتماعی و حقوق؛ دویست دلار عوارض راه از هر راننده در شمال عراق؛ و پنجاه درصد مالیات از محل غارت بناهای باستانی رقه.

به علاوه از محل مالیات جمع آوری زباله، سوخت اماکن مسکونی و ژنراتورهای برق تا هر ماه سی میلیون دلار جمع آوری می شد.

این درآمدها در نتیجه بیرون رانده شدن داعش از بخش های گسترده ای از عراق و سوریه از دست رفته است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG