لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

شورشيان: هواپيمای نظامی سوريه سرنگون و خلبان دستگير شد


هواپيمای جنگی سوريه
هواپيمای جنگی سوريه
در حاليکه سازمان همکاری اسلامی روز دوشنبه بر سر تعليق عضويت سوريه به توافق رسيد، شورشيان آن کشور يک ويديو آماتوری را پخش کردند که در آن سرنگون شدن هواپيمای نيروی هوايی سوريه و دستگيری خلبان آن نشان داده شده است. ويديو بطور مستقل تأييد نشده است.

بر اساس ادعای ويديو که در يوتوب منتشر شده است هواپيما که بر فراز روستايی بنام «محاسن» در استان ديرالزور در شرق سوريه پرواز می کرد، در مزارع اطراف آن روستا سقوط کرد. شخصی هم دور از دوربين می گويد که هواپيما مورد اصابت موشک زمين به هوا قرار گرفته است. کمی ديرتر ويديو ديگری منتشر شد که در آن مردی بعنوان خلبان هواپيما معرفی می شود که در محاصره مردان مسلح است.

چند روز پيش روزنامه نيويورک تايمز عکس دستکاری نشده از صفحه فيس بوک جوانی سوری بنام «عبيد الوانی» را که موشکی زمين به هوا به شانه داشت بعنوان اولين سند دست يافتن مخالفان به اين نوع اسلحه چاپ کرد.

اما رسانه های دولتی سوريه می گويند که هواپيما در عمليات آموزشی در شرق سوريه پرواز می کرده است و دچار نقص فنی شده و به اين دليل خلبان بيرون پريده است. رسانه های سوری می گويند که مقامات در جستجوی خلبان هستند.

بر اساس گزارش های شاهدان عينی، دولت سوريه از جت های جنگی در حملات اخير خود به مناطق تحت کنترل شورشيان در سراسر کشور، استفاده کرده است.

کميته هماهنگی ملی سوريه می گويد که هواپيمای ساقط شده يک جنگنده ميگ ۲٣ نيروی هوايی سوريه است.

در همين حال وزيران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که برای نشست روز سه شنبه خود در مکه آماده می شدند تصميم گرفتند که عضويت سوريه را در اين سازمان به حالت تعليق در آورند. اين تصميم ميتواند به مناقشه ديپلماتيک بين ايران - متحد سوريه - و اپوزيسيون هوادار عربستان سعودی، منجر شود.

از سوی ديگر فعالان سوری می گويند که در خشونت های روز دوشنبه در سوريه ۵٠ نفر کشته شدند.
XS
SM
MD
LG