لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

اوضاع سوريه، نخست وزير جديد، و موضع آمريکا و ترکيه


وائل الحلقی نخست وزير جديد سوريه روز شنبه پس از انجام مراسم تحليف با بشار اسد رييس جمهوری سوريه ديدار کرد. اين رويداد چند روز پس از فرار رياض حجاب نخست وزير پيشين سوريه به اردن صورت گرفته است.

آقای الحلقی که پيش از اين مقام وزرات بهداشت سوريه را بر عهده داشت متولد سال ۱۹۶۴، سنی مذهب، اهل استان درعا و فارغ التحصيل دوره دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه دمشق است. او جانشين عمر غلاونجی نخست وزير موقت سوريه شده است.

همزمان با برگزاری مراسم تحليف وائل الحلقی گزارش ها حاکی از ادامه درگيريها در دو شهر درعا و حلب است. منابع دولتی سوريه می گويند ارتش مواضع مخالفان را در شهر حلب در هم کوبيده و بخشهايی از شهر ويران شده است.

تصاوير ويديوهای آماتور از شهر درعا بيمارستانی را نشان می دهند که صبح شنبه آماج توپخانه ارتش سوريه بود. برق اکثر بخشهای بيمارستان قطع شده و کارکنان بيمارستان در دالانهای تاريک و دود گرفته سراسيمه به اين سو به آن سو می دوند تا به بيماران رسيدگی کنند، و پرستارها تلاش می کنند برای کودکی که ظاهراً در جريان درگيريها زخمی شده است گوشه امنی پيدا کنند.

گروههای حقوق بشری برای چندمين مرتبه نيروهای اسد را به نقض آشکار حقوق بشر متهم کرده اند. گزارش های روز حاکی است روز شنبه دو گروه از ناظران سازمان ملل متحد از دو منطقه در حومه دمشق بازديد کردند.

مخالفان دولت اسد و فعالان سياسی سوريه می گويند تجهيزات نظامی در شهر حلب رو به اتمام است و آنها روز جمعه از جامعه بين المللی درخواست کمک و ارسال اسلحه بيشتر کرده اند.

پيشتر مخالفان در حلب گفته بودند قادر به ادامه کنترل شهر نيستند، اکنون اما به نظر می رسد با مقاومت بيشتری در مقابل نيروهای دولتی ايستاده اند.

در عين حال تلويزيونهای دولتی سوريه در بولتن اخبار خارجی خود اعلام کرده اند که مخالفان حلب متحمل تلفات زيادی شده اند.

بر اساس گزارشها شهر کفر نبيل در حومه ادليب نيز روز جمعه زير آتش سنگين نيروهای دولتی بود و ساعات پرتشنجی را پشت سر گذاشت.

در همين حال هيلاری کلينتون که برای گفت‌وگو در مورد بحران رو به افزون سوريه، برنامه ريزی برای آينده آن کشور پس از سقوط بشار اسد و زمينه سازی يک انتقال دموکراتيک به ترکيه سفر کرده بود پس از ديدار با احمد داود اغلو وزير امور خارجه ترکيه در استانبول در يک نشست خبری مشترک گفت دو کشور برنامه عملياتی خود را در مورد سوريه، تقويت و تشديد می کنند.

کلينتون گفت: ما در طی اين بحران از نزديک برنامه های خود را هماهنگ کرده ايم و اکنون فقط به جزييات آن می پردازيم. سازمان های اطلاعاتی و نظامی ما نقش و مسئوليت مهمی در اين برنامه ريزی دارند در نتيجه ما يک گروه کاری را که دو کشور با آن توافق دارند در اين راستا تشکيل می دهيم.

خانم کلينتون در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد گزينه منطقه پرواز ممنوع در حريم هوايی سوريه توسط آمريکا و ترکيه گفت دو کشور توافق کرده اند اين گزينه را بررسی کنند.

خانم کلينتون با اشاره به سلاح شيميايی که دولت بشار اسد در اختيار دارد گفت استفاده از آن خط قرمزی در جهان است و بايد تسليحات شيميايی آن کشور کنترل و محافظت شود. در همين حال وزير امور خارجه آمريکا از کمک ۵ ميليون دلاری واشنگتن به آوارگان سوری خبر داده است.

وزير امور خارجه ايالات متحده در ارتباط با تحريم های جديد واشنگتن عليه صنعت نفت سوريه که روز جمعه و بدنبال فروش بنزين سوريه به ايران اعمال شد گفت هدف از تحريم ها برملا کردن و ايجاد اختلال در ارتباط ميان ايران، حزب‌الله و سوريه‌ است، ارتباطاتی که باعث ادامه حيات رژيم اسد شده ‌است.
XS
SM
MD
LG