لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

تاکید جداگانه اوباما و پوتین بر ادامه مذاکرات صلح، به عنوان "تنها راه‌حل سوریه"


باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در دو اظهارنظر جداگانه بر ادامه مذاکرات صلح به عنوان "تنها راه‌حل سوریه" تاکید دارند.
باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در دو اظهارنظر جداگانه بر ادامه مذاکرات صلح به عنوان "تنها راه‌حل سوریه" تاکید دارند.

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه، در دو اظهارنظر جداگانه بر ادامه مذاکرات صلح به عنوان "تنها راه‌حل سوریه" تاکید کردند.

‎رئیس جمهوری ایالات متحده که روز چهارشنبه برای شرکت در جلسه ای با اعضای شورای امنیت ملی آمریکا به مقر سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) در شمال ایالت ویرجینیا در حومه شهر واشنگتن رفته بود، گفت راه حل نهایی برای سوریه تلاش های دیپلماتیک است.

او گفت داعش از جنگ داخلی سوریه سوءاستفاده می کند و تنها راه واقعی برای نابودی داعش، پایان جنگ سوریه است.

در کنار این اظهارنظر رئیس جمهوری آمریکا، ولادیمیر پوتین هم بر مذاکرات صلح، به عنوان "تنها راه‌حل سوریه" تاکید کرد.

رئیس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه گفت که همه نیروهای سیاسی در سوریه باید با تدوین یک قانون اساسی تازه برای کشورشان و برگزاری انتخابات، بحران موجود را حل کنند.

آقای پوتین که در یک جلسه پرسش و پاسخ سالانه تلویزیونی شرکت کرده بود، تاکید کرد صلح در سوریه "با اقدام نظامی" برقرار نمی شود.

پوتین گفته که امیدوار است آشتی نیروهای مسلح منجر به مماشات نشده و تبدیل به یک روند سیاسی برای برقراری صلح در سوریه شود.

اظهارات این دو رهبر آمریکا و روسیه در حالی است که هر دو کشور از مدتها پیش حملات هوایی شدیدی علیه مواضع نیروهای داعش شروع کرده اند.

از سوی دیگر، از روز گذشته، فاز جدیدی از مذاکرات صلح آغاز شده و قرار است نشست صلح سوریه موسوم به "ژنو ۲" از روز جمعه بین دولت سوریه و مخالفان آغاز شود.

در حالیکه دولت اسد از حمایت سوریه و ایران برخوردار است، عمده مخالفان شرکت کننده در این نشست، مورد حمایت عربستان سعودی هستند.

نشست ژنو درحالی برگزار می شود که علاوه بر آمریکا و روسیه، کشورهایی چون ایران و عربستان هم با برگزاری آن موافق هستند و مشارکت هایی دارند.

XS
SM
MD
LG