لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

مخالفان سوری آماده شرکت در آموزش های نظامی آمریکا می شوند


صدها نفر از نیروهای میانه رو مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، آماده می شوند که تحت آموزش نیروهای آمریکایی قرار بگیرند. پیش بینی می شود بیش از ۱۵ هزار نفر در مجموع در این دوره های آموزش نظامی که از چند هفته دیگر آغاز می شود، شرکت کنند.

مقامات آمریکایی گفته اند چند صد نفر از نیروهای آمریکایی و ائتلاف، آماده می شوند تا شورشیان سوری را در مناطقی در اردن، ترکیه، و بعدا در عربستان سعودی و قطر آموزش نظامی دهند.

به گزارش رویترز، این آموزش ها که ابتدا قرار بود در ماه مارس آغاز شود، همه موارد از قوانین جنگی گرفته تا مهارت های مربوط به استفاده از سلاح های سبک را شامل می شود.

طرح آموزش نیروهای سوری، منعکس کننده عدم تمایل رئیس جمهوری آمریکا برای وارد شدن به یک درگیری دیگر در خاورمیانه است.

اما رئیس جمهوری آمریکا به یک نیروی زمینی در سوریه نیاز دارد که مکمل عملیات هوایی تحت رهبری آمریکا در سوریه باشد. در حال حاضر هدف حملات هوایی تحت رهبری آمریکا در سوریه، پیکارجویان «دولت اسلامی» و دیگر گروه های تندرو است.

ژوئن سال گذشته، باراک اوباما از کنگره آمریکا ابتدا خواست ۵۰۰ میلیون دلار برای آموزش و تجهیز مخالفان سوری اختصاص دهد. در حال حاضر مجموع بودجه درخواست شده یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار است.

کنگره آمریکا سال گذشته میلادی طرح آموزش نیروهای سوری را با دو هدف تصویب کرد:

۱- جنگ با «دولت اسلامی» (داعش)

۲- تقویت احتمال مذاکره و خاتمه جنگ سوریه با افزایش فشار بر نیروهای بشار اسد

نیروهای اپوزیسیون سوریه و حامیان آنها نظیر ترکیه و عربستان سعودی می گویند این طرح تنها در صورتی موفق خواهد بود که تمرکز مستقیم بیشتری برای درگیری با نیروهای بشار اسد و شبه نظامیان حامی او داشته باشد.

خبرگزاری رویترز می گوید طبق اسنادی که این خبرگزاری از دولت اوباما دیده، افزایش فشار بر بشار اسد از طریق تقویت نیروهای اپوزیسیون و تصرف زمین های بیشتر توسط آنها در سوریه بدست می آید. اما همین اسناد تائید می کنند که آموزش نیروهای مخالف اسد از سوی آمریکا، احتمالا، دست کم در مراحل ابتدایی، تاثیر قابل توجهی در جنگ داخلی سوریه نخواهد گذاشت.

دولت باراک اوباما هنوز اعلام نکرده است که آیا کمک رسانی اش به نیروهای میانه روی اپوزیسیون شامل حمله هوایی به ارتش بشار اسد هنگام درگیر شدن با نیروهای معتدل اپوزیسیون نیز می شود یا خیر.

آمریکا هم اکنون روزانه به نیروهای داعش در عراق و سوریه حمله هوایی می کند.

بشار اسد، در یک مصاحبه در ماه ژانویه گفت ارتش او با شورشیان «غیر قانونی» مورد حمایت آمریکا خواهد جنگید.

از زمان آغاز شورش ها علیه بشار اسد در مارس ۲۰۱۱، باراک اوباما تمایلی به مداخله مستقیم در سوریه نداشته است.

یک گزارش وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به کنگره آمریکا می گوید ماموریت آموزش نیروهای مخالف بشار اسد، در سال جاری میلادی ممکن است افزایش چشمگیری یابد اما کمتر از ۱۰۰۰ پرسنل نظامی آمریکا در این آموزش ها شرکت خواهند داشت.

پنتاگون می گوید هدف این برنامه، آموزش ۵۴۰۰ نفر در سال است. هم اکنون بیش از ۳۰۰۰ سوری داوطلب دریافت این آموزش ها و تجهیزات شده اند و در مراحل مختلف گزینش قرار دارند تا اطمینان حاصل شود آنها به کمک نیروهای داعش یا جبهه النصره، شاخه گروه القاعده، نخواهند رفت.

گزارش پنتاگون می گوید زمانی که این نیروهای آموزش دیده به سوریه بازگردند، به کمک های مستمر نیاز خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG