لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

پايان نشست اپوزيسيون سوريه در قاهره


کنفرانسی که به ابتکار اتحاديه عرب با هدف متحد کردن اپوزيسيون سوريه در قاهره تشکيل شده بود روز سه شنبه پس از خروج اعتراض آميز هيئت نمايندگی کردها، در وضعيتی آشفته پايان يافت.
برخی گزارش های شاهدان حکايت از درگيری های لفظی و فيزيکی دارد. کردها نسبت به کنار گذاشته شدن خود همزمان با تلاش اپوزيسيون جهت اتحاد در تدارک برای دوران پس از بشار اسد، معترض هستند.
در بيانيه نهايی، نمايندگان توافق خود را در مورد پايان دادن به خشونت ها اعلام کرده و می گويند برای موفقيت هرگونه راه حل سياسی دولت بشار اسد نميتواند در قدرت باقی بماند.
روز سه شنبه همچنين ويکتوريا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت که رابرت فورد سفير آمريکا در سوريه از پيشرفت قابل ملاحظه در مذاکرات قاهره، خبر داده است.
آمريکا به دليل آنکه نمی داند چه کسانی شورشيان سوريه را کنترل می کنند برای ارائه کمک به آنها، بی ميلی نشان میدهد.
نولند می گويد که بشار اسد پول ندارد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمريکا اسد بخش مهمی از ثروت کشور را برای زنده نگهداشتن ماشين جنگی خود به کار برده است. نولند می گويد تحريم ها باعث تورم شده و به توان اسد برای وارد کردن کالاهای مورد نياز جهت سر پا نگهداشتن دولت، لطمه شديد وارد آورده است.
روز سه شنبه ديده بان حقوق بشر اعلام کرد که دولت سوريه بازداشت شدگان را در ۲۷ محل در نقاط مختلف کشور مورد شکنجه قرار می دهد. ديويد مفام، مدير اين گروه حقوق بشری در بريتانيا، می گويد که قربانيان از شوک برقی، سوزاندن با اسيد و تجاوز جنسی خبر می دهند. ديده بان حقوق بشر از شورای امنيت سازمان ملل خواستار ارجاع سوريه به دادگاه بين المللی کيفری شده است.
XS
SM
MD
LG