لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

غرب نگران مسلح شدن افراطیان مخالفان اسد


برگردان گزارش تحلیلی رویترز از تجهیز گروه های مخالف بشار اسد و نگرانی آمریکا و برخی دیگر از قدرت های غربی از این امر.

اولویت اصلی ارتش آزاد سوریه و دیگر گروه های شبه نظامی مخالف بشار اسد، تجهیز به ضدهوایی برای دفاع از خود در برابر حملات هوایی نیروهای اسد است.اما سلاح هایی که تاکنون از مرز ترکیه گذشته اند و به شکل قاچاق وارد سوریه شده اند و در دسترس شبه نظامیان مخالف رژیم سوریه قرار گرفته اند، به طور عمده شامل موشک های کوچک زمین به هوا، نارنجک و سلاح های کوچکی از این دست بوده است.

قدرت های غربی، به ویژه ایالات متحده ، نگران آنند که این سلاح ها و تجهیزات نظامی در اختیار افراد یا گروه های نامناسب قرار گیرد. قطر و عربستان سعودی که دو حامی اصلی مخالفان اسد بوده اند، طی هفته های اخیر از میزان حمایت نظامی خود از مخالفان دولت اسد کاسته اند.

در این حال، نیروهای مخالف دولت سوریه با تصرف یک پایگاه نظامی نزدیک حلب به میزان زیادی سلاح دست یافته اند که بیش از میزان اسلحه ای است که از کشورهای دیگر دریافت کرده اند. سلاح های سنگین تری که شبه نظامیان اپوزیسیون سوریه در دست دارند، از پایگاه های نظامی که تصرف کرده اند، تأمین شده است.

آمریکا به دنبال اعلام نام گروه اسلام گرای جبهة النصره به عنوان یک گروه تروریستی، نگران عملکرد چند گروه شبه نظامی دیگر از مخالفان اسلامگرای اسد نیز هست.

به رغم ابراز آمادگی چند کشور غربی از جمله فرانسه برای انتقال سلاح به مناطق آزاد شده سوریه که در مهار مخالفان اسد است، تاکنون چنین کاری انجام نشده است.
تمرکز و تأکید نشست دوستان سوریه که هفته گذشته در مراکش برگزار شد، بر لزوم تشخیص آن بود که قطر، عربستان سعودی، و دیگر حامیان مخالفان بشار اسد باید مراقب باشند که از چه گروه هایی و به چه شکلی حمایت می کنند.

قطر در میان کشورهایی است که بیش از همه گروه های حامی مخالفان دولت سوریه مورد توجه غربیان است. در این حال، برخی انواع سلاح و تجهیزات نظامی که در اختیار مخالفان اسد قرار می گیرد، بیش از انواع دیگر آن، مایه نگرانی قدرت های غربی است.

تحلیلگران و ناظران تحولات سوریه معتقدند که تهیه فهرست سیاهی که شامل گروه های جهادگرا باشد، نقض غرض است و مشکلی را در شرایط بحرانی این روزهای سوریه حل نمی کند. برخی تحلیلگران می گویند آنچه مهم است، ‌آن است که میزان نفوذ و قدرت گروه های اسلام گرای مخالف بشار اسد در سوریه به گونه ای فزاینده فراگیر شده است.

در ایالات متحده، بسیاری برآنند که نباید نیروهای مخالف اسد را مسلح کرد و حمایت مستقیم نظامی از آنها، تصمیم نادرستی است. آمریکا تاکنون به شبه نظامیان مخالف اسد کمک های بسیاری کرده که شامل کمک تسلیحاتی نبوده، اما مخالفان شبه نظامی اسد خواهان کمک تسلیحاتی و نظامی هستند.
XS
SM
MD
LG