لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

نگاهی به گروه های اصلی مخالف در سوریه


نگاهی به گروه های اصلی مخالف در سوریه
نگاهی به گروه های اصلی مخالف در سوریه

ارتش آزاد سوریه: این گروه ترکیبی است از نظامیان فراری. ارتش آزاد سوریه در آغاز برای حفاظت از غیرنظامیان تشکیل شد، اما روز به روز بیشتر در یک حالت تهاجمی علیه نیروهای هوادار دولت قرار گرفت. مخالفان می گویند این گروه روز چهارشنبه با استفاده از راکت و تسلیحات دیگر به حمله عمده ای علیه یک مجتمع اطلاعات نظامی در نزدیکی دمشق دست زد. این گروه همچنین یک شورای موقت نظامی تشکیل داده است که سرنگونی دولت بشار اسد هدف آن است. ارتش آزاد سوریه ادعا می کند دست کم ۱۵ هزار عضو دارد، اما این ادعا مستقلا تایید نشده است. سرهنگ ریاض الاسد ارتش آزاد سوریه را زمانی کوتاه پس از فرار از ارتش در ماه ژوئیه تشکیل داد.

شورای ملی سوریه: ائتلافی از ایدئولوژی های گوناگون است که بزرگترین گروه بندی مخالفان توصیف می شود و دفتر مرکزی آن در ترکیه قرار دارد. برهان غلیون ناراضی سکولار تشکیل شورا را در اکتبر اعلام کرد و گفت مداخله خارجی را رد می کند. شورای ملی سوریه، مذاکره با دولت اسد را رد کرده و خواستار استعفای اسد است. این شورا همچنین یک مجمع عمومی، یک دبیرخانه عمومی و یک کمیته اجرایی که اعضای آن ریاست شورا را دوره ای بر عهده خواهند داشت به وجود آورده است.

کمیته هماهنگی ملی: مرکز اصلی این کمیته در سوریه است و خواستار اصلاحات از طریق گفت وشنود و با ایجاد نهادهای مدنی است. ریاست کمیته را حسن عبدالعظیم بر عهده دارد که به عنوان شرطی برای هر مذاکره ای بین دولت و مخالفان خواستار پایان سرکوب مخالفان است.

XS
SM
MD
LG