لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

دولت سوریه یک عملیات گسترده زمینی را آغاز کرد


ژنرال علی ایوب، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح سوریه از آغاز حمله بزرگ نیروهای دولتی علیه مخالفان دولت بشار اسد در روز پنجشنبه خبر داد. این عملیات در مرکز و شمال غرب سوریه صورت می گیرد که یک گروه مرتبط با القاعده و دیگر شورشیان در آن مناطق حضور دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این عملیات یک روز پس از حمله موشکی روسیه از دریای خزر و حملات هوایی ارتش روسیه به مواضع مخالفان دولت سوریه آغاز شد.

نیروهای دولتی می خواهند از چند شاخه به دو استان سوریه نفوذ کنند. روسیه از چهارشنبه هفته گذشته حمله به مواضع مخالفان بشار اسد را آغاز کرده است و حمله موشکی ۱۵ مهرماه این کشور به سوریه نیز موجب تقویت عملیات ارتش سوریه شده است.

ژنرال علی ایوب در یک سخنرانی کم سابقه تلویزیونی گفت حملات روسیه به عملیات بزرگ نیروهای سوری برای ریشه کن کردن "تروریست ها" کمک کرده است. دمشق تمامی مخالفان مسلح دولت بشار اسد را گروه های تروریستی می خواند.

ژنرال ایوب گفت: "پس از حملات هوایی روسیه، که قابلیت نبرد داعش و دیگر گروه های تروریستی را کم کرد، نیروهای مسلح عرب سوریه ابتکار عمل نظامی را حفظ کردند و نیروهای زمینی مسلح تشکیل دادند، که مهمترین آنها، سپاه چهارم حمله است."

او روز پنجشنبه گفت: "امروز نیروهای مسلح عرب سوریه یک عملیات گسترده را با هدف ریشه کن کردن گروه های تروریستی و آزاد سازی مناطق و شهرها" آغاز کردند.

فعالان سوری می گویند نیروهای دولتی از مناطق تحت کنترل خود در لاذقیه برای ورود به مناطق تحت کنترل شورشیان تلاش می کنند. لاذقیه سومین استانی است که از روز چهارشنبه شاهد عملیات زمینی ارتش است.

موشک های شلیک شده روسیه از دریای خزر در روز چهارشنبه، به استان های رقه و حلب در شمال و همچنین ادلب در شمال غرب برخورد کرد. گروه "دولت اسلامی" (داعش) بر رقه و حلب کنترل دارد در حالی که جبهه النصره، شاخه القاعده در ادلب حضوری پر رنگ دارد.

مسکو تاکید می کند که پیکارجویان را هدف قرار می دهد اما آمریکا و متحدانش می گویند روسیه عمدتا مخالفان میانه رو که مورد حمایت غرب هستند را بمباران می کند.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می گوید در حملات هوایی روز چهارشنبه روسیه به ادلب، دست کم ۷ غیرنظامی کشته شدند. پیشتر نیز گزارش شده بود که در اولین روز حملات هوایی روسیه در چهارشنبه هفته گذشته، دست کم ۴۰ غیرنظامی کشته شدند.

به گفته رئیس سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، پیکارجویان خارجی از جمله پیکارجویانی از آسیا و اقلیت ترک اویغورهای چین در مناطقی که ارتش سوریه عملیات نظامی خود را آغاز کرده حضور پر رنگی دارند.

شبکه المنار، متعلق به گروه حزب الله لبنان که نیروهایش در سوریه حضور دارند، گزارش داده است که نیروهای اسد کنترل یک روستا در حما را روز پنجشنبه بدست گرفتند. عملیات زمینی روز چهارشنبه ارتش سوریه روی مناطق شهری و روستایی استان های حما و ادلب متمرکز بود که با درگیری های شدیدی همراه شد، اما یک فعال به آسوشیتدپرس گفت که شورشیان دست کم در یک روستا نیروهای دولتی را عقب راندند.

در همین حال به گزارش صدای آمریکا، روسیه تانک و توپ های پیشرفته ای به سوریه فرستاده است و نزدیک به ۱۰ هزار نیروی آموزش دیده توسط ایران نیز برای کمک به نیروهای وفادار به بشار اسد، به سوریه رفته اند.

به گفته سازمان ملل متحد جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG