لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

آزادی کامل شهر کلیدی "منبج" در شمال سوریه از دست داعش


این شهر که در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد، در دو سال گذشته در اختیار داعش بود.
این شهر که در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد، در دو سال گذشته در اختیار داعش بود.

شهر منبج در شمال سوریه توسط ائتلاف نیروهای کرد و عرب موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برخوردار است، آزاد شد.

شهر منبج در استان حلب است. این شهر که در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد، در دو سال گذشته در اختیار داعش بود. این شهر همچنین در مسیر اصلی کمک رسانی به شهر رقه، پایتخت داعش است.

به گزارش رویترز پیشتر گزارش داد پیکارجویان گروه داعش در هنگام فرار از این شهر از شماری از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده‌اند.

در سه ماه اخیر گروه های مبارز علیه داعش به موفقیت هایی در عراق و سوریه دست یافته اند.

چند روز پیش رامی عبدالرحمن مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه‌ كه‌ مركز آن در لندن است، خبر داده بود نیروهای سوریه‌ دموكراتیک موفق شده‌ اند شهر منبج در شمال استان حلب را آزاد كنند.

بعد از ظهر شنبه‌ نیروهای سوریه‌ دموكراتیک خبر داده بود هنوز تعدادی از پیكارجویان داعش در مركز شهر مقاومت میكنند ولی هیچ شانسی برای جلوگیری از پاكسازی كامل شهر را ندارند.

گروه سوریه‌ دموكراتیک كه‌ عمدتا از كردهای سوریه‌ تشكیل شده، از ۶۵ روز پیش عملیات آزادسازی منبج را با حمایت هواپیماهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به‌ رهبری آمریكا شروع كرده‌ است.

منبج بزرگترین شهر استان حلب تا پیش از تصرف داعش در دو سال پیش ، بیشتر از چهارصد هزار نفر جمعیت داشت. اهمیت استراتژیك این شهر هم مرز با تركیه‌ میتواند بر معادلات جنگ در سوریه‌ تاثیر بگذارد.

XS
SM
MD
LG