لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۵

اجباری شدن خدمت سربازی برای کردهای شمال سوریه


عکس آرشیوی از نیروهای واحد حقاظت از کردهای سوریه
عکس آرشیوی از نیروهای واحد حقاظت از کردهای سوریه

کردهای سوریه جهت متوقف کردن پیشروی گروه‌های افراطی مسلح سنی در مناطق کردشین شمال کشور، خدمت سربازی را برای مردان اجباری کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه به نقل از مقامات کرد نوشت قانون جدید، که روز یکشنبه به تصویب شورای قانونگذاری کردها رسید، ایجاب می‌کند تمام مردان ۱۸ تا ۳۰ ساله، شش ماه در واحدهای «دفاع از خود» خدمت کنند. پس از آن می‌توانند در مورد رفتن به جبهه تصمیم بگیرند.

کردها بزرگترین اقلیت قومی در سوریه هستند و بیش از ۱۰ درصد جمعیت آن کشور را تشکیل می‌دهند.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود این اقدام، منعکس کننده هراس کردهای سوریه از آن است که حملات جاری گروه افراطی «دولت اسلامی» داعش در منطقه، امکان دارد دستاوردهای آنها در سه سال گذشته را خنثی کند.

کردها در بهبوبه جنگ داخلی سوریه موفقیت‌های بی‌سابقه‌ای کسب کرده‌اند، از جمله سرزمین نیمه خودمختاری در شمال کشور بوجود آورده‌اند، و در ماه نوامبر سال گذشته اعلام کردند یک دولت غیرنظامی در نواحی تحت کنترل خود تشکیل داده‌اند.

گروه‌های مسلح کرد همچنین توانستند جهادی‌ها را از تعدادی از شهرها و روستاهایی که در امتداد مرزهای سوریه با ترکیه و عراق تصرف کرده بودند بیرون کنند.

اما پس از آن که پیکارجویان داعش بخش‌هایی از مناطق دو سوی مرز مشترک سوریه و عراق را تصرف کردند و اعلام تاسیس یک «خلافت اسلامی» را کردند، اوضاع تغییر کرد.

در گزارش آسوشیتدپرس به نقل از یک فعال کرد گفته می‌شود صدها نفر از کردهای ترکیه به «برادران» خود در سوریه پیوسته‌اند.

در نبرد بین کردهای سوریه و جهادی‌ها که ۲ ژوئیه در گرفت، ده‌ها نفر از دو طرف کشته شدند.

XS
SM
MD
LG