لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۲

یک مقام مناطق کردنشین سوریه از احتمال گفتگو با دمشق و روسیه خبر داد


آرشیو
آرشیو

یکی از مقامات مناطق کردنشین سوریه از احتمال گفتگو با رژیم بشار اسد و دولت روسیه خبر داد.

به گزارش رویترز، بدران ژیا کرد روز سه شنبه ۱۶ مهر به این خبرگزاری گفت که برای پر کردن خلاء امنیتی در صورت خروج کامل نیروهای آمریکایی از منطقه مرزی سوریه با ترکیه، احتمال باز شدن باب گفتگو با دمشق و روسیه وجود دارد.

رویترز می گوید آمریکا روز دوشنبه ۵۰ نیروی ویژه خود را از بخشی از منطقه مرزی سوریه با ترکیه خارج کرد و به این ترتیب مسیر ترکیه برای اجرای عملیات نظامی بر ضد نیروهای تحت رهبری کردهای سوریه هموار شد. ترکیه این نیروها را تروریست می‌داند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با رد انتقادها از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، گفت که نمی‌خواهد آمریکا درگیر جنگ‌های بی‌پایان باشد و از زمان نامزدی در انتخابات گفته بود که هدف او بازگرداندن نیروهای آمریکا است.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد: «زمان آن فرا رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»

وی در عین حال در پیامی در توئیتر به ترکیه هشدار داد و نوشت: «همان‌طور که پیشتر این را با قدرت گفته‌ام، این جا نیز از جهت تاکید دوباره می‌گویم که اگر ترکیه دست به هر کاری بزند که من، با خِرَد شگرف و بی‌مانندم، آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد (این کار را قبلا هم انجام داده‌ام!).»

ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد مقدمات آغاز عملیات نظامی در شمال سوریه را تکمیل کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG