لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

اولین گروه غیرنظامیان سوری از ترکیه به جرابلس بازگشت


میلیون ها شهروند سوری در فرار از جنگ به ترکیه فرار کرده بودند
میلیون ها شهروند سوری در فرار از جنگ به ترکیه فرار کرده بودند

گروهی متشکل از ۲۹۲ شهروند غیرنظامی سوری روز چهارشنبه از ترکیه به شهر جرابلس در سوریه بازگشت. یک مقام ترکیه ضمن اعلام خبر فوق گفت این اولین بازگشت رسمی غیرنظامیان به سوریه پس از عملیات نظامی ترکیه در سوریه برای امن کردن مناطق مرزی به شمار می رود.

جرابلس اولین شهری است که توسط ارتش ترکیه و شورشیان مخالف دولت در سوریه، در اواخر ماه اوت از کنترل داعش خارج شد. هدف عملیات ارتش سوریه و متحدانش در سوریه بیرون راندن جهادگرایان افراطی و شبه نظامیان کرد از مناطق مرزی اعلام شد.

ترکیه گفته است که شبه نظامیان را از یک منطقه مرزی ۹۰ کیلومتری با سوریه بیرون رانده و به سوی جنوب پیشروی کرده است. ترکیه همچنین گفته است که با هرگونه عملیات آمریکا برای حمله به مواضع داعش در رقه همکاری خواهد کرد.

ترکیه و آمریکا - دو عضو عمده ناتو - بر سر تاکتیک رزمی در سوریه اختلاف دارند. ترکیه با کردهای سوریه مبارزه می کند در حالی که نیروهای کرد در سوریه تحت حمایت آمریکا و از جمله ائتلاف مبارزه با داعش هستند.

از سوی دیگر روسیه که از دولت بشار اسد حمایت می کند پیشروی نیروهای ترکیه به سمت جنوب را نمی پسندد و وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت پیشروی آنکارا به جنوب تمامیت ارضی سوریه را تهدید می کند.

XS
SM
MD
LG