لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

دست کم ۱۲ دروزی به ظن حمله به آمبولانس های اسزائیلی بازداشت شدند


روز پنجشنبه ۴ تیرماه پلیس اسرائیل اعلام کرد که سه مظنون دیگر به ارتکاب حمله به آمبولانس های نظامی را دستگیر کرده است. به این ترتیب تعداد متهمان بازداشت شده به ۱۲ نفر رسید.

آمبولانس هایی که مجروحان جنگی سوری را به بیمارستان می رساندند مورد حمله افرادی از اقلیت دروزی قرار گرفته بودند.

به گزارش نشریه تایمز اسرائیل، در یکی از این دو حمله که روز دوشنبه صورت گرفت، یک مجروح سوری بر اثر ضرب و جرح کشته و بیمار دیگر به شدت مجروح شد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، این خشونت بی سابقه دروزی ها را که در ارتفاعات جولان روی داد، «لینچ کردن» خواند. لینچ نوعی اعدام بدون محاکمه رسمی است که توسط جماعتی خشمگین صورت می گیرد.

دوسربازی که قصد محافظت از سربازان مجروح سوری را داشتند نیز مجروح شده اند. هر دو سرباز عضو جامعه دروزیان بوده اند.

دروزیان سوریه از متحدان سنتی و دیرین حافظ اسد هستند و در جنگ سوریه درگیرند.

سخنگوی پلیس اسرائیل تاکید کرد که : «شب گذشته نیروهای پلیس و مرزی در شمال اسرائیل، سه مظنون دیگر را به اتهام شرکت در این حمله ها دستگیر کرده اند.» اوافزود از اعلام جزئیات بیشتر به دلیل انجام تحقیقات معذور است.

این سخنگو تاکید کرد که روز چهارشنبه «موجی از بازداشت ها» روی داده است. رسانه‌ها تعداد بازداشت شدگان را ۹ نفر اعلام کرده اند. حمله روز دوشنبه به آمبولانس ارتشی چند ساعت پس ازآن روی داد که دروزی های ساکن منطقه الجلیل اسرائیل، راه یک آمبولانس را که گمان می بردند حامل شورشیان سوری است سد کردند و به آن سنگ پرانی کردند.

اسرائیل دادن کمک های درمانی به برخی از شورشیان را رد نکرده است.

به نوشته تایمز اسرائیل هر دو حمله نشانه خشم دروزی ها به شورشیان و اسرائیل است.

درهمین حال دولت سوریه گفته است دو مردی که در آمبولانس بوده اند اعضای جبهه النصره، از شاخه های القاعده بوده اند. اسرائیل آن ها را شهروند اعلام کرده است.

دروزی ها شاخه ای از مسلمانان شیعه اند که ۱۱۰ هزار تن آنان در شمال اسرائیل و ۲۰ هزار تن دیگرشان در کوه‌های جولان زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG