لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

واشنگتن پست: حمله هوایی ماه ژوئن به سوریه تاسیسات مرتبط با برنامه تسلیحات شیمیایی را هدف قرار داد


شهر دوما در نزدیکی پایتخت سوریه که گفته می‌شود هدف حمله شیمیایی قرار گرفت- آرشیو
شهر دوما در نزدیکی پایتخت سوریه که گفته می‌شود هدف حمله شیمیایی قرار گرفت- آرشیو

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی می‌گوید در یک حمله هوایی اسرائيل به سوریه، تاسیسات مرتبط با برنامه تسلیحات شیمیایی این کشور هدف قرار گرفت.

در این گزارش که روز دوشنبه منتشر شده،‌ به نقل از تحلیلگران اطلاعاتی کشورهای غربی آمده است که این حمله روز ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) و در عمق خاک سوریه صورت گرفت.

به نوشته واشنگتن پست، این حمله هوایی اسرائيل در عمق سوریه غیرمعمول بود و هواپیماها به سه هدف نظامی در نزدیکی شهرهای دمشق و حمص موشک شلیک کردند. در آن حملات هفت نفر، از جمله یک سرهنگ که رسانه‌های داخلی سوریه او را «قهرمان شهید» خواندند، و یک مهندس که در یک آزمایشگاه محرمانه ارتش سوریه کار می‌کرد، کشته شدند.

به نوشته واشنگتن پست، ارتش اسرائيل بنا بر رویه معمول از اظهار نظر درباره این حمله خودداری کرد.

بسام صباغ، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل در ماه اکتبر گفت که سوریه «به طور قاطعانه هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تحت هر شرایطی، توسط هر کسی، در هر زمان و مکانی، محکوم و رد می‌کند.»

گزارش واشنگتن پست می‌نویسد در حالی که حملات هوایی اسرائیل در سوریه تقریبا همیشه نیروهای نیابتی و محموله‌های تسلیحاتی ایران را هدف قرار می‌داد، هدف حمله ۸ ژوئن تأسیسات نظامی شیمیایی سوریه بود، اهدافی که همه با برنامه سابق تسلیحات شیمیایی این کشور مرتبط بودند.

به نوشته این روزنامه، مقامات امنیتی فعلی و سابق می‌گویند که اقدام اسرائيل برای هدف قرار دادن این تاسیسات تلاشی به منظور جلوگیری از راه‌اندازی دوباره برنامه تسلیحات شیمیایی توسط دولت سوریه بود.

XS
SM
MD
LG