لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

نیروهای شورشی به سوی پایتخت غیر رسمی داعش پیش می روند


نیروهای شورشی سوریه که آمریکا از آنها پشتیبانی کند، روز جمعه به عمق بیشتری از مناطق شمال رقه پیشروی کردند و به حرکت به سوی پایتخت غیر رسمی گروه دولت اسلامی ادامه دادند.

نیروهای دمکراتیک سوریه - اتحادیه ای از رزمندگان کرد و عرب - در چهارمین روز هجوم دستکم بر ۱۰ روستا مسلط شدند، و در حالی که حملات هوائی ائتلاف مواضعی در محله های نزدیک را هدف گرفته بود، ۱۵ کیلومتر بطرف جنوب پیشروی کردند.

یک فرمانده زن کرد، که عملیات زمینی را هدایت می کند، به صدای آمریکا گفت "حرکت ادامه دارد، اما تنها عاملی که آن را کند می سازد مین های زیادی است که داعش پشت سرگذاشته است ، و ما باید پیش از ورود کامل منطقه را پاک کنیم."

یک افسر کرد در سوریه تلفنی به صدای آمریکا گفت "ما در سه جبهه در شمال رقه با داعش می جنگیم. در برخی مناطق آنها عقب نشینی می کنند، و دیگران می مانند تا بجنگند. ما تا حالا ده ها نفر را کشته ایم."

او همچنین گفت سطح همکاری بین ائتلاف بین المللی و نیروهای محلی بهتر شده است و حملات هوائی ائتلاف در تضعیف داعش در زمین کارساز است.

یک گزارشگر صدای آمریکا گفت نیروهای ضد داعش از سلاح های میان برد و سنگین علیه پیکارجویان داعش استفاده می کنند و آنها با گلوله های خمپاره به آتش پاسخ می دهند.

در همین حال، گزارش منابع محلی حاکی است در حالی که نبرد در حدود ۴۰ کیلومتری رقه جریان دارد، داعش برای جنگ در داخل شهر آماده می شود . رهبران نظامی می گویند احتمالا هفته ها طول خواهد کشید تا نیروهای محلی قادر شوند به حومه شهر برسند.

XS
SM
MD
LG