لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

یک نشریه آمریکایی: به ایران امتیاز دیگری ندهید


نویسندگان این مقاله می گوید ایران تا همینجا از توافق سوءاستفاده هایی کرده است و آینده مشخص نیست چه شود.
نویسندگان این مقاله می گوید ایران تا همینجا از توافق سوءاستفاده هایی کرده است و آینده مشخص نیست چه شود.

یک نشریه معتبر آمریکایی با بیان این نظر که تهران بهره برداری از نقائص توافقنامه اتمی را آغاز کرده است، به آمریکا و متحدانش توصیه می کند برای از بین بردن این نقض ها به سرعت دست به کار شوند.

هفته نامه "یو اس نیوز اند ورلد ریپورت" می گوید در حالی که مدافعان برجام آنرا تنها گزینه بجای جنگ توصیف می کنند، تهران راهی متفاوت برای برداشت از آن برگزیده است چون آنها با نقض ممنوعیت سازمان ملل متحد، به آزمایش موشک های بالیستیک قادر به حمل تسلیحات اتمی پرداخته اند؛ و درست پیش از آن که توافق رسما به اجرا درآید، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملوانان آمریکایی را دستگیر کردند.

جیمز کون‌وِی و چارلز والد دو نویسنده این مقاله اظهار عقیده می کنند هم اینک تغییر موازنه استراتژیک در خاورمیانه بگونه ای خطرناک بطرف ایران ، متحدان و نایبان آن آغار شده است ، و بر احتمال مناقشه می افزاید.

آنها می گویند دلیلش این است که برجام در حقیقت جاه طلبی های بی ثبات کننده ایران را تشویق می کند. به آن اجازه می دهد توانایی های نظامی حود را از طریق لغو تحریم ها و دسترسی دوباره به بازارهای بین المللی اسلحه و فناوری های پیشرفته تقویت کند.

نویسندگان معتقد هستند آمریکا با تحمل اقدامات و تحریکات ایران ممکن است تعهدات خود را فسخ کرده باشد و اگر تغییرات سریعی صورت نگیرد، سرسختی و خصومت فزاینده تهران در چند ماه گذشته، شدت خواهد گرفت. بنابراین مقابله با نارسائی های توافق و جبران بی تقاوتی گذشته آمریکا، تدوین استراتژی کارآمدی را ایجاب می کند.

نویسندگان از جمله توصیه می کنند آمریکا مناسبات و همکاری با متحدان منطقه ای اش را تقویت کند؛ متحدانی که بسیاری از آنها هم اینک نگران امنیت خود و آینده رهبری آمریکا در پی معامله با ایران هستند. همچنین آمریکا برای بهبود همکاری دفاعی منطقه ای با متحدان عرب گام هایی بردارد. همچنین باید برای بازداشتن ایران از پیشرفت بسوی کسب توانایی تسلیحاتی گزینه های نظامی معتبری فراهم آورد. کنگره نیز باید قطعنامه ای تصویب کند که می گوید سیاست آمریکا جلوگیری از رسیدن ایران به چنین هدفی است و استفاده از نیروی نظامی را علیه ساختارهای اتمی آن اجازه دهد.

نویسندگان می گویند این کوشش ها خرج دارد اما در مقایسه با پیامدهای جدی ادامه بی تفاوتی در برابر خصومت ایران، اندک خواهد بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG